Nawrót anoreksji

Witam, po ponad dwóch latach w miarę normalnego życia, psychiatra zdiagnozował nawrót anoreksji. Jednak nie chce podjąć się leczenia mnie, twierdząc, że nie jest w tym zakresie kompetentny. Sugeruje leczenie szpitalne, na które ja z kolei nie wyrażę zgody - jestem jeszcze w miarę dobrym stanie (45 kg przy 165 cm), a wspomnienia z poprzednich pobytów nie zachęcają mnie do tego. Czy znacie Państwo jakąś placówkę w Warszawie, gdzie mogłabym uzyskać pomoc w ramach NFZ? Gdziekolwiek dzwonię, otrzymuję odpowiedź, że nie zajmują się zaburzeniami odżywiania. Proszę o pomoc, bo jestem przerażona, a kolejnego poważnego nawrotu po prostu nie przeżyję - jestem już zbyt zmęczona tą ciągłą walką o siebie. Nie spodziewałam się, że to nastapi - wydawało mi się, że wszystko jest pod kontrolą.

Zgodnie z aktualnymi standardami leczenia zaburzeń odżywiania, osoba o BMI>15 może być leczona ambulatoryjnie. Wskazaniem do hospitalizacji psychiatrycznej jest BMI o wartościach 12-15. Pomimo to, duża część lekarzy unika prowadzenia pacjentek z anoreksją z obawy przed możliwymi powikłaniami, jest to choroba obarczona dużym ryzykiem zgonu. Ponadto, podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne ma znaczenie przede wszystkim w terapii zaburzeń towarzyszących (depresji, lęku). Mogę Pani polecić terapię prowadzoną w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Klinice Nerwic w grupie dla pacjentek z zaburzeniami odżywiania. Niestety, trudno jest znaleźć ośrodek ambulatoryjny w ramach NFZ.