Nawrót szczeliny odbytu

Parę lat temu miałem robione badania jelita grubego, gdzie stwierdzono, że mam hemoroidy. Został przeprowadzony zabieg, jest dobrze, nie mam nawrotów. Ale podczas badania powstała szczelina odbytu, którą leczyłem Distreptaza i maścią z nitogliceryną. Co jakiś czas raczej w mniejszym stopniu miałem problemy z stolcem, ale wazelina, ogólne czopki załatwiały sprawę. Parę dni nastąpił gwałtowny ból, myślę że szczelina "powróciła", nie miałem zwiększonego wysiłku ani częstych zatwardzeń, skąd ten nawrót choroby. Nurtuje mnie jeszcze jedno, odnoszę wrażenie, że od czasu zabiegu zauważyłem u siebie spadek libido. Biorę różne ogólne środki wspomagające, ale nie jestem w pełni zadowolony, zresztą partnerka również. Z czego powstaje szczelina, czy może być w skutek przeprowadzonego badania lub zabiegu? Jak się ustrzec przed nawrotami powrotu szczeliny? Mam 50 lat, więc wiek raczej nie powinien wpływać na potencję? Dbam o siebie, ćwiczę, nie mam problemów ogólnych ze zdrowiem.

Na chwilę obecną nie można u Pana powiedzieć czy szczelina odbytu nawróciła. Sam nagły ból w zakresie ujścia odbytu wcale nie musi świadczyć o pojawieniu się szczeliny odbytu (ból nie był związany z wysiłkiem czy defekacją). Trzeba wiedzieć, że na pewno nie usunięto wszystkich żylaków w czasie jednego zabiegu (bo mogłoby to grozić zawężeniem odbytu) lub powstały nowe - może więc ból związany jest z żylakami odbytu (np. wykrzepienie, stan zapalny). Może to jakiś ostry stan zapalny śluzówki odbytu. Może ból ma podłoże odkręgosłupowe (czasami takie bóle w okolicach odbytu są następstwem zmian w kręgosłupie). Nie odpowiem Panu konkretnie na Pana pytania bez bezpośredniego badania. Trzeba w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem. On po badaniu wyjaśni z jakich powodów pojawiły się dolegliwości i zaleci odpowiedni sposób postępowania. Myślę, że impotencja jest stanem całkiem niezależnym od problemów związanych z odbytem. Proszę w tej sprawie udać się do urologa-androloga. O szczelinie odbytu najlepiej poczytać sobie na stronach: http://www.echirurgia.pl/jelita/szczelina_odbytu.htm i http://lubikowski.pl/szczelina_odbytu.php