Negatywne IgG i IgM w badaniu na toksoplazmozę

Otrzymałam wyniki toksoplazmozy na poziomie: IgG 0,5, IgM 0,04 . Proszę o informację, czy to oznacza przebyte zakażenie i nie ma się czym martwić? Czy istnieje ryzyko zakażania podczas ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik IgM 0,04 - negatywny, IgG 0,5 - negatywny. Oznacza to, że nie miała Pani dotąd kontaktu z toksoplazmozą i nie ma Pani wykształconej przeciwko niej odporności, dlatego zakażenie w czasie ciąży byłoby niebezpieczne dla Pani dziecka.

Nie jest to powód do paniki, ale wskazanie do unikania okoliczności sprzyjających zakażeniu. Najważniejsze z nich to: unikanie kontaktu z ziemią (np. prac na działce, w ogrodzie bez rękawiczek), tak samo unikanie surowego mięsa (przygotowywanie surowego mięsa do posiłku w rękawiczkach) oraz unikanie kontaktu z odchodami kocimi bądź zaniedbanymi, obcymi kotami (by zarazić się toksoplazmozą od kota - trzeba mieć kontakt z jego odchodami, które stały przez około dobę - więc nie jest to takie łatwe, jak się powszechnie uważa).

Oczywiście w czasie ciąży będzie potrzebna ponowna kontrola w celu oceny poziomu przeciwciał, zlecona przez prowadzącego lekarza ginekologa.

Serdecznie pozdrawiam!