Negatywne skutki zażywania mefedronu

Kilka miesięcy temu, będąc na imprezie u kolegi zażyłem mefedron. Czułem się bardzo dobrze, humor dopisywał, więc za jakiś czas  wziąłem go znowu i teraz biorę go najczęściej w weekendy. Czasami trudno mi wytrzymać do soboty, ale nie wiem czy po zażyciu mefedronu, mogę siadać za kierownicę (dojeżdżam codziennie samochodem do pracy ponad 20 km). Od pewnego czasu bardzo często boli mnie głowa i zastanawiam się czy ma to związek z zażywaniem tego środka. Dlatego chciałbym się spytać,  jakie są negatywne skutki zażywania mefedronu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Mefedron to substancja bardzo silnie uzależniająca psychicznie. Wśród objawów, które mogą wystąpić podczas jej zażywania znajdują się krwawienia z nosa, halucynacje, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia krwi, wysypka, uczucie niepokoju, paranoja, nadpobudliwość i urojenia, zaburzenia pamięci krótkoterminowej i wiele innych. Warto także podkreślić, że odnotowano przypadki zgonu po zażyciu mefedronu, które były spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi.

Magdalena Mroczek

Mefedron to jeden z tzw. narkotyków ulicznych, który wywołuje efekty nieco podobne do ecstasy. Substancją czynną jest Katynon, który jest alkaloidem występującym naturalnie w afrykańskiej roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna (Catha edulis). Mefedron w wielu krajach został zdelegalizowany, ale cały czas na rynku dostępne są jego pochodne.

Mefedron ma działanie krótkie, zazwyczaj działa około godzinę. Do efektów, które wyołuje należy podenerwowanie, euforia, zwiększona pewność siebie, zwiększona rozmowność. Często jego działanie porównywalne jest z działaniem ecstazy.

Mefedron wywołuje jednak bardzo dużo działań niepożądanych. Należą do nich m.in wzmożona potliwość z tzw. "metadonowym potem" o ostrym, intensywnym zapachu. Do innych skutków ubocznych należą bole głowy, które Pani opisuje, zimne palce, sztywność mięśni, palpitacje, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Wystąpić też może bezsenność. Do objawów przedawkowania należą ataki paniki, paranoja, urojenia, halucynacje, depresja, anhedonia oraz bezsenność. Produkty metabolizmu mefedronu mają działanie kardio i neurotoksyczne. Mefedron wchodzi w interakcje z alkoholem i innymi narkotykami i dopalaczami.

Mefedron ma działanie silnie uzależniające psychiczne. Jego oddziaływanie na organizm jest wciąż słabo poznane. Brakuje rzetelnych badań.

Opisywane przez Panią ból głowy mogą być związane z mefedronem. Proponuję zgłosić się do psychiatry, który pokieruje dalszym leczeniem.