Nerwica a schizofrenia

Czy zaburzenia lękowe z napadami lęku mogą się zmienić w schizofrenię? Choruję na nerwicę od 2008 roku, leczyłam się antydepresantami, miałam przerwę1,5 miesiąca i objawy wróciły, i znów jestem na tym samym leku. Jestem po psychoterapii grupowej, boję się, że to zmieni się w schizofrenię. Czy lekarze mogą się mylić z diagnozą?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) dają bardzo silne, nieprzyjemne objawy, które moga dawać wrażenie psychotycznych. Derealizacja, depersonalizacja czy silny lęk są trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Nie ma jednak takiej możliwości, aby pomimo leczenia przez tak długi okres czasu, została postawiona błędna diagnoza. Schizofrenia daje konkretne objawy. Nie wspomina Pani o objawach charakterystycznych dla schizofrenii. Dość często spotykanym objawem jest natomiast lęk przed chorobą psychiczną i obawa, że jest się chorym na schizofrenię u osób, które doświadczają zaburzeń lękowych.

Proszę być dobrej myśli. Zachęcam do kontynuowania psychoterapii, ponieważ to może Pani pomóc wrócić do zdrowia i pełnej równowagi psychicznej. Proszę pomyśleć o zmianie nurtu terapeutycznego, przede wszystkim o psychoterapii indywidualnej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam ciepło,
życzę szybkiego powrotu do zdrowia!