Nerwica a terapia DDA

Mam 22 lata, studiuję dwa kierunki, między innymi pedagogikę, pracuję. Radzę sobie, a przynajmniej takie sprawiam wrażenie. Rodzice są ze mnie dumni. Na ogół jestem wesoła, wychodzę ze znajomymi. Pozornie wszystko ze mną w porządku, tylko czasami albo często, w zależności od okresu, czuję się rozdarta i nieszczęśliwa, jakby wszystko szło nie tak. Myślę, że to może być jeden z objawów DDA. Blokuję emocje i to jest chyba najgorsze, jestem maksymalnie zamknięta. Mam miliony opowieści, ale o tym jak naprawdę się czuję i co myślę, nie potrafię mówić - maskuję się. Mam skłonność do intelektualizowania, nie przeżywam, tylko tłumaczę. Często się obwiniam - moja samoocena wypada kiepsko, nie czuję się pewnie - wchodzenie w nowe środowisko jest dla mnie drogą przez piekło. Zostając z nowo poznaną osobą sam na sam czuję się jak na egzaminie. Nie potrafię nawiązywać przyjacielskich relacji z mężczyznami, nie potrafię się zaangażować, a jeśli już to potrzebuję na to bardzo dużo czasu, ale to i tak nic nie znaczy, bo nie potrafię okazywać uczuć. Coś jest nie tak, wiem to, tylko nie jestem pewna czy dobrze diagnozuję swój problem.

22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Do cech tzw. zespołu DDA zalicza się m.in. trudności w ekspresji emocji, niską samoocenę, przeżywanie stałego napięcia, skrępowania, trudności we wchodzeniu w bliskie relacje. Jeśli wspomniane przez Panią trudności mają związek z doświadczeniem wychowywania w rodzinie alkoholowej, terapia DDA może istotnie pomóc.

Podkreśla Pani niekorzystną rolę, jaką mają odgrywać trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji. Szczególny nacisk na tego typu problemy kładzie psychoterapia interpersonalna.

Serdecznie pozdrawiam