Nerwica czy choroba serca, czy lekka niewydolność?

Witam, moje problemy pojawiły się jakieś 5 lat temu. Był to stres, bóle w okolicy serca, duszności, nie mogłem normalnie funkcjonować. Robiłem różne badania ekg, echo serca, holtter i nic nie wykazały, cały czas czuje się rozdrażniony i wszytko mnie denerwuje i jeszcze kłopoty z zasypianiem (uczucie jakby mój mózg nie odpoczywał ciągle myśli przewijające się). Po jakimś czasie objawy minęły od tamtej pory minęło 5 lat, ale ostatnio znowu miałem atak. Tak mnie ściskało w sercu, uczucie jakby ktoś miał me serce w dłoni i je ściskał. Po 4 dniach przeszło. Prowadzę aktywny tryb życia, gram w piłkę nożną 3 do 4 razy w tygodniu. Zauważyłem, ze po ostatnim ataku (niby nerwicy serca stwierdzenie lekarza) są dni, kiedy bardzo się zmęczę po meczu i mam duszności lekkie jakby jakąś lekką niewydolność, czy co (ale to tylko po bardzo mocnym wysiłku)? Robiłem ekg na razie tylko i podstawowe badania typu mocz i morfologia. Pani lekarz powiedziała, że żadnego niedokrwienia serca ani mięśnia sercowego nie widać (mam jeszcze lekkie skrzywienie kręgosłupa piersiowego). Proszę o pomoc, jakie badania mógłbym zrobić, bo boję się czasami wychodzić na mecz i grać, że później w nocy pojawia się moje objawy duszności itd.? Dziękuję z góry.

Witam serdecznie,

Badania, które były robione 5 lat temu wymagają powtórzenia. Od tego czasu mogło się wiele zmienić. Dlatego proponuję wykonanie całego panelu badań kardiologicznych( Echo serca, holtera ekg, rtg klatki piersiowej, ewentualnie testu wysiłkowego). Z badań laboratoryjnych warto jeszcze wykonać poziom TSH(hormon świadczący o funkcjonowaniu tarczycy) oraz stężenie elektrolitów.
Jeżeli wyniki badań będą prawidłowe to wówczas będzie można powiedzieć,że przyczyną Pana dolegliwości jest nerwica.

Pozdrawiam