Nerwica lękowa a zmęczenie

Witam! Jestem kobietą i mam 42 lata. Od 10 lat borykam się z nerwicą lękową. Są okresy lepsze i gorsze, najgorzej jest rano. Przyjmuję P*** 20 mg. Od paru miesięcy borykam się z ciągłym zmęczeniem, wstaję zmęczona i właściwie każdy dzień przeciągam na siłę, do tego dochodzi uczucie, jakbym na głowie nosiła coś ciężkiego - taki ucisk promieniujący aż do karku, do tego dochodzi taki jakiś lęk, że zaraz mi się zrobi słabo. Uniemożliwia mi to normalne funkcjonowanie, morfologia i badanie w kierunku tarczycy są w normie. Nie wiem jak sobie pomóc, zauważyłam też, że jak wezmę C***, to w/w objawy znikają. Czy to oznacza, że to na tle nerwowym? Proszę o radę, co mam robić, jakie badania i do jakiego lekarza się udać?! Dziękuję!

Witam!

Opisane objawy mogą być związane z nerwicą (zaburzeniami lękowymi). Potwierdza to ustąpienie objawów po przyjęciu C*** (który jest lekiem o działaniu m.in. przeciwlękowym). P*** jest również lekiem stosowanym w terapii lęku, ale wywiera łagodniejszy wpływ. Ciągłe przyjmowanie C*** być może rozwiązałoby problem nasilającego się lęku, ale jest to nie możliwe, gdyż lek ten może spowodować uzależnienie. Jednakże w przypadku wykluczenia właściwie najczęstszych przyczyn somatycznych opisanych dolegliwości, należy zastosować odpowiednią terapię przeciwlękową, oczywiście bezpieczną. W tym celu wskazana będzie konsultacja z psychiatrą. Nie ma powodów do obaw, a korzyści z takiej porady mogą być znaczne.
Być może wskazane będzie zastosowanie przez ok 4 tygodnie benzodiazepiny (grupa leków do której należy C***) oraz ciągłe stosowanie skutecznego SSRI (grupa leków do której należy P***), ale o tym zadecyduje specjalista.
Przy dobrze prowadzonej terapii nerwicy (zaburzeń lękowych) jakość życia może ulec znaczącej poprawie.

Pozdrawiam serdecznie!