Nerwica lękowa, ucisk w głowie i szczękościsk

Witam, od 6 lat cierpię na nerwicę lękową...Przynajmniej tak mnie zdiagnozowano.... Siedzę teraz przed komputerem i oglądam film.... Czuję (zupełnie bez powodu) narastający niepokój, lęk, napięcie objawiające się uciskiem w głowie i szczękościskiem. Zaczynam skupiać się na tym czy zachowuję się normalnie, czy myślę logicznie, ponieważ boję się, że nerwica doprowadzi mnie do "obłędu".... Czy to możliwe? Czy moje obawy są uzasadnione? Bardzo proszę o odpowiedź... Pozdrawiam

Witam,
Jeśli zdiagnozowano u Pana nerwicę lękową, nie ma obaw, że doprowadzi ona Pana do "obłędu". Warto jednak powiedzieć, że tego typu niepokój często towarzyszy objawom nerwicowym, szczególnie tym, które przyjmują postać stanów lękowych lub napadów paniki. Działa wówczas tzw. mechanizm "błędnego koła". Lęk powoduje pojawienie się nieprzyjemnych myśli i odczuć w ciele, które dodatkowo nasilają lęk. Człowiek zaczyna obawiać się, że coś niepokojącego dzieje się w jego organizmie i w jego umyśle, coraz bardziej koncentruje się na nieprzyjemnych doznaniach i lęk znowu się potęguje. Kulminacją może być wrażenie, że traci się kontrolę nad ciałem i umysłem (to właśnie opisywana przez Pana obawa przed "obłędem"). Na szczęście nic takiego się nie dzieje, kiedy atak mija, człowiek uspokaja się i powraca do swojego zwykłego funkcjonowania. Sposobem, aby lepiej radzić sobie z tego typu stanami jest przerwanie mechanizmu "błędnego koła", pomagają techniki oddechowe, relaksacyjne, próba odwrócenia uwagi od objawów oraz świadomość, że "to tylko lęk", który tak na prawdę sam w sobie nie jest dla nas zagrażający i wkrótce minie. To są "domowe" sposoby, które pomagają doraźnie, jednak jeżeli zależy Panu na trwałych zmianach i pozbyciu się objawów polecam psychoterapię.
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel

Witam,

najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tego typu dolegliwościami i objawami to pójście do specjalisty. Doświadcza pan bardzo dotkliwych objawów lękowych i nie ma sesnu, aby dalej znosić cierpienie, można sobie pomóc. najlepsza będzie wizyta i psychiatry i psychologa. Terapia farmakologiczna w połaczeniu w psychoterapią dają naprawdę znakomite efekty i sprawiają, że pacjent doświadcza ulgi.

Pozdrawiam

Lidia polsakiewicz-Grzesiczek