Nerwobóle i objawy DDA

Witam! Jestem osobą bardzo nerwową od dawna. Pracuję w hotelu jako kelnerka za granicą. Mam problem z matką, która jest alkoholiczką, nigdy nie podjęła pracy, ma teraz 53 lata. Niejednokrotnie dzwoniła do mnie, że się powiesi po kłótniach ze swoim partnerem. Mój ojciec też alkoholik, ale dał mi spokój, nigdy nie miałam jakiś problemów z nim, na swój sposób mnie kochał. Ułożyłam sobie życie za granicą. Mam męża i 3-letnie dziecko. Ja natomiast cały czas się czymś martwię, mam ataki lęków, nic mnie już nie cieszy. Córka również dała mi we znaki, bo jest bardzo ruchliwa, jestem z nią do południa sama, a potem oddaje ją do niani, niestety pracuję na nocną zmianę. Nie mogę spać po nocach, rzucam się po łóżku ok. godziny i wstaję niewyspana, zdenerwowana na córkę, bo wstaje wcześnie a ja chcę jeszcze pospać. No ale przejdę do mojego problemu zdrowotnego. Otóż jakie 3 miesiące temu, przyjechały na wakacje dzieci męża z poprzedniego małżeństwa, dostałam ucisku mostku, potem jakieś dziwne naciski w klatce piersiowej przez 6 tyg. to trwało. Potem jakby przeszło, ale pokłóciłam się z moją matką i znowu od nowa, a na domiar tego raz mnie coś boli po lewej części brzucha, a raz po prawej. Już nie mogę wytrzymać tych kłuć. Kłucia występują głównie pod piersiami lub na środku piersi w żebrach i jak nacisnę to miejsce lekko boli. Pomóżcie! A zapomniałam dodać wiek - 33 lata.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Drogą wirtualną nie da się niestety postawić żadnej diagnozy. Poza tym w liście od Pani jest zbyt mało informacji diagnostycznych, by ferować wyroki. Wspomniała Pani, że pochodzi z rodziny, w której panował alkohol. Pani rodzice cierpią na chorobę alkoholową, przy czym Pani matka dodatkowo Panią nęka telefonami i straszy, że popełni samobójstwo. Być może Pani aktualne samopoczucie to przejaw syndromu DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Jeśli jest Pani DDA, warto byłoby rozważyć podjęcie psychoterapii. Więcej o DDA może Pani przeczytać pod tymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/dorosle-dzieci-alkoholikow, http://portal.abczdrowie.pl/dda-a-depresja. Z drugiej jednak strony, objawy takie, jak: nerwowość, łatwe irytowanie się, wpadanie w złość, stany lękowe, smutek, przygnębienie, brak radości z życia, problemy ze snem, bóle różnego pochodzenia mogą świadczyć o nerwicy. Niewykluczone, że jest Pani przemęczona – pracuje Pani na nocną zmianę, wcześnie wstaje z powodu córki, chodzi ciągle niewyspana. Pani zmęczenie i brak możliwości regeneracji sił może odbijać się na Pani zdrowiu fizycznym. Ucisk w mostku czy w klatce piersiowej może świadczyć o problemach z sercem, ale równie dobrze może być symptomem nerwicy. Najbardziej zastanawiający jest fakt, że doskwierają Pani bóle zlokalizowane w różnych miejscach ciała (brzuch, żebra, mostek), co uprawdopodobnia diagnozę zaburzeń lękowych (nerwicy), która przybiera postać dolegliwości cielesnych. Więcej o nerwicy przeczyta Pani tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/nerwica http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki Osobiście radziłabym Pani udać się do lekarza, który mógłby Panią rzetelnie zbadać i postawić rozpoznanie. Przez Internet mogę niestety tylko „gdybać”. Pozdrawiam i życzę powodzenia!