Nerwobóle i objawy DDA

Witam! Jestem osobą bardzo nerwową od dawna. Pracuję w hotelu jako kelnerka za granicą. Mam problem z matką, która jest alkoholiczką, nigdy nie podjęła pracy, ma teraz 53 lata. Niejednokrotnie dzwoniła do mnie, że się powiesi po kłótniach ze swoim partnerem. Mój ojciec też alkoholik, ale dał mi spokój, nigdy nie miałam jakiś problemów z nim, na swój sposób mnie kochał. Ułożyłam sobie życie za granicą. Mam męża i 3-letnie dziecko. Ja natomiast cały czas się czymś martwię, mam ataki lęków, nic mnie już nie cieszy. Córka również dała mi we znaki, bo jest bardzo ruchliwa, jestem z nią do południa sama, a potem oddaje ją do niani, niestety pracuję na nocną zmianę. Nie mogę spać po nocach, rzucam się po łóżku ok. godziny i wstaję niewyspana, zdenerwowana na córkę, bo wstaje wcześnie a ja chcę jeszcze pospać. No ale przejdę do mojego problemu zdrowotnego. Otóż jakie 3 miesiące temu, przyjechały na wakacje dzieci męża z poprzedniego małżeństwa, dostałam ucisku mostku, potem jakieś dziwne naciski w klatce piersiowej przez 6 tyg. to trwało. Potem jakby przeszło, ale pokłóciłam się z moją matką i znowu od nowa, a na domiar tego raz mnie coś boli po lewej części brzucha, a raz po prawej. Już nie mogę wytrzymać tych kłuć. Kłucia występują głównie pod piersiami lub na środku piersi w żebrach i jak nacisnę to miejsce lekko boli. Pomóżcie! A zapomniałam dodać wiek - 33 lata.

Pytanie zadane 04-11-2012r. o 04:15
mgr Kamila Krocz porady udziela mgr Kamila Krocz

psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.

Porada eksperta

Witam serdecznie! Drogą wirtualną nie da się niestety postawić żadnej diagnozy. Poza tym w liście od Pani jest zbyt mało informacji diagnostycznych, by ferować wyroki. Wspomniała Pani, że pochodzi z rodziny, w której panował alkohol. Pani rodzice cierpią na chorobę alkoholową, przy czym Pani matka dodatkowo Panią nęka telefonami i straszy, że popełni samobójstwo. Być może Pani aktualne samopoczucie to przejaw syndromu DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Jeśli jest Pani DDA, warto byłoby rozważyć podjęcie psychoterapii. Więcej o DDA może Pani przeczytać pod tymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/dorosle-dzieci-alkoholikow, http://portal.abczdrowie.pl/dda-a-depresja. Z drugiej jednak strony, objawy takie, jak: nerwowość, łatwe irytowanie się, wpadanie w złość, stany lękowe, smutek, przygnębienie, brak radości z życia, problemy ze snem, bóle różnego pochodzenia mogą świadczyć o nerwicy. Niewykluczone, że jest Pani przemęczona – pracuje Pani na nocną zmianę, wcześnie wstaje z powodu córki, chodzi ciągle niewyspana. Pani zmęczenie i brak możliwości regeneracji sił może odbijać się na Pani zdrowiu fizycznym. Ucisk w mostku czy w klatce piersiowej może świadczyć o problemach z sercem, ale równie dobrze może być symptomem nerwicy. Najbardziej zastanawiający jest fakt, że doskwierają Pani bóle zlokalizowane w różnych miejscach ciała (brzuch, żebra, mostek), co uprawdopodobnia diagnozę zaburzeń lękowych (nerwicy), która przybiera postać dolegliwości cielesnych. Więcej o nerwicy przeczyta Pani tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/nerwica http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki Osobiście radziłabym Pani udać się do lekarza, który mógłby Panią rzetelnie zbadać i postawić rozpoznanie. Przez Internet mogę niestety tylko „gdybać”. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »

Komentarze (1)

Wyloguj
~Matesz
~Matesz

witam mam 22 lata od wtorku boli mnie głowa,brzuch ciągnie mnie na wymioty nie mogę spać rzucam się po łóżku na jeden bok i drugi . Myślę wieczorem co się ze mną dzieje . Zasnę na parę minut przebudzę się i nie mogę spać dziwne ma sny i dużo myślę . Byłem u lekarz przepisał mi lek na spanie i tak nic nie działa nie śpię już 5 dni może za dużo myślę. Proszę o pomoc i bardzo dziękuję

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jak sobie poradzić z problemami rodzinnymi?

Witam serdecznie! Na początek chciałabym powiedzieć, że ogromnie się cieszę, że znalazłam się...

lek. Jan Karol Cichecki Porady udziela lek. Jan Karol Cichecki pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
Jak pomóc mojej mamie?

Moja Mama często mówi i myśli o samobójstwie. Ma 54 lata, w rozmowach ma żal...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Co się dzieje z moim małżeństwem?

Z moim mężem znamy się od 14 lat, widywaliśmy się w trakcie wakacji, ponieważ on mieszkał w...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
Jak pomóc partnerowi z zaburzeniami DDA?

Witam, mam pewien problem i nie wiem, jak sobie z nim poradzić. Od kilku miesięcy spotykam...

lek. Jan Karol Cichecki Porady udziela lek. Jan Karol Cichecki pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
DDA - co to oznacza?

Od wielu lat mam trudności w kontaktach społecznych. Boję się ludzi, każdy mój...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Ojciec alkoholik: ja mu to wygarnąć?

Mój tato nie pije, powiedzmy, 1 miesiąc. Jak zacznie pić, na jednej butelce się nie...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy to są początki alkoholizmu?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy problem leży we mnie czy w moim mężu. Streszczę to pokrótce:...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak pozbyć się alkoholika z domu?

Witam! Mam pytanie. Od jakichś dobrych kilku lat w domu mój ojciec spożywa alkohol -...

mgr Joanna Moczulska Porady udziela mgr Joanna Moczulska psycholog i psychoterapeuta pracujący w Krakowie.
Czy dziecko alkoholika może być pedagogiem?

Mam 15 lat, zamierzam iść do ogólniaka na humano-historyczne, a potem na dobre studia....

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij