Nerwowe zachowanie dziecka w wieku 3 lat

Witam. moje dziecko ma 3 latka, od nie dawna zaczol zachowywac sie strasznie, w domu lub na dworze w sklepie jesli czegos nie dostanie i nie jest to po jego mysli odrazu jest krzyk tak glosny placz wymuszony zapewne bicie rzucanie sie na podloge . i nawet zauwazylam ze nie jest to gdy tylko czegos nie dostanie ale bez powodu tez na podlodze ogladajac bajke rzucal sie i krzyczal rzucal przedmiotami. masakra . czy to objaw adhd

Szanowna Pani,

każde dziecko przechodzi przez podobne zachowania, jakkolwiek o różnym stopniu nasilenia, chociażby z powodu uczenia się panowania nad złością. Dorosły człowiek umie oddzielić małą frustrację od większej a już tym bardziej od ataku w reakcji na obronę życia i zdrowia. Dziecko dopiero się tego uczy.
Trzeba też dodać słowo o innym układzie nerwowym dziecka i dorosłego, mniejszej wytrzymałości dziecka na stres, frustrację, odraczanie itp. a także jego uczeniu się innych metod rozładowywania stresu.

ADHD jest praktycznie całościowym zaburzeniem zachowania. Przekłada się na całe życie i reakcje niemalże w każdej chwili. Jest to poważna diagnoza wymagająca złożonego oddziaływania. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowego rozwoju dziecka, wówczas może się z nim Pani udać do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Tam też powinny Pani pomóc w nauce, jak reagować na takie zachowania i skąd mogą wynikać.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org

Z opisanych informacji wynika, że dziecko próbuje stawiać granice.Proszę zwrócić uwagę ile czasu w domu dziecko ogląda TV i jak głośno.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko weszło w fazę buntowania się i wyczuło, iż pewnymi zachowaniami może coś wymusić. Okres ten należy przeczekać ale też ustalić granice. Ustalić zasady: np w sklepie rzeczy wybiera i kupuje rodzic. Konsekwentnie zasad przestrzegać i chwalić dziecko za dobre zachowanie. Ustalać: jak będziesz cicho i spokojnie zachowywać się w sklepie to dostaniesz słodką nagrodę. Jak rzucasz zabawkami to one zostaną dziś schowane.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam AM