Neuropatia ruchowo-czuciowa i zatrzymanie postępów choroby

Mam 34 lata,w wieku 13 lat stwierdzono umnie neuropatie ruchowo-czuciowo i od tamtego czasu choroba nie postepuje,czy choroba moze calkowicie stanac w miejscu?

Magdalena Mroczek

Przebieg tej choroby może być różny. Możliwe jest, że choroba nie będzie dalej postępować, ale trudno jets przewidzieć jej rozwój.

Aleksander Ropielewski

Nie wiem jakiego typu jest to neuropatia, dlatego nie mogę stwierdzić z całą pewnością, jednak jest to możliwe.

Przy obecności neuropatii dziedzicznej czuciowo-ruchowej nawet w obrębie członków rodziny z tym rozpoznaniem istnieje duża różnorodność kliniczna.Jedni mogą mieć masywne objawy inni łagodne.Dynamika przebiegu jest również różna ,ale to nie oznacza,że choroby nie ma.Objawy mogą pojawiać bardzo powoli z wieloletnim stabilnym okresem.Wszystko zależy od pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie
dr n.med.Adrianna Wilczek

Przy obecności neuropatii dziedzicznej czuciowo-ruchowej nawet w obrębie członków rodziny z tym rozpoznaniem istnieje duża różnorodność kliniczna.Jedni mogą mieć masywne objawy inni łagodne.Dynamika przebiegu jest również różna ,ale to nie oznacza,że choroby nie ma.Objawy mogą pojawiać bardzo powoli z wieloletnim stabilnym okresem.Wszystko zależy od pacjenta.

Przebieg zależy od rodzaju i przyczyny neuropatii ( nabyta, wrodzona?) oraz od stopnia zaawansowania tj uszkodzenia nerwów obwodowych.
Jeżeli czynnik powodujący neuropatię jest usuwalny ( np niedobór witaminy B12), czynnik toksyczny itd a uszkodzenie nerwów niewielkie to oczywiście jest szansa na "wyzdrowienie".
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.