Nie chcę kolejnego dziecka - czy podwiązanie jajowodów ma wpływ na gospodarkę hormonalną?

Jestem po operacji, cytuję: "prawie całkowite usunięcie tarczycy (ok. 18 lat), wole guzkowate obojętne" - wynik badania histopatologicznego. Od trzech lat nie biorę leku zawierającego hormon tarczycy, ponieważ poziom tych hormonów jest w normie. Pomimo licznych guzków i kilku torbieli. Czy podwiązanie jajników miałoby wpływ na hormony przysadki mózgowej? Mam 43 lata i nastoletnie dziecko. Obecny mój partner ma dorosłą córkę. Oboje nie chcemy mieć dzieci. Proszę o odpowiedź. Z pozdrowieniami - Agnieszka

43 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podwiązanie jajowodów jest obojętne dla gospodarki hormonalnej w organizmie i jako takie nie powinno wpłynąć na poziomy hormonów, w tym hormonów tarczycy.

Proszę jednak pamiętać, że lekarz nie wykona tego zabiegu, jeśli nie ma ku niemu medycznych wskazań. Nie można bowiem w Polsce na życzenie trwale pozbawić pacjentki płodności.

Pozdrawiam serdecznie!