Nie jestem zadowolony z treningów. Czy ja mam depresję?

Jestem 23-letnim chłopakiem. Nie przyjmuję żadnych leków. Jestem sportowcem, a tak konkretnie ćwiczę na siłowni (wykonuję ćwiczenia na masę, budowę sylwetki, raczej trenuje klatę, biceps, plecy). Ćwiczę już od ok. 6 lat. Wcześniej miewałem objawy depresji takie jak: depresyjny nastrój przez większą część dnia, zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności, wyraźny wzrost lub spadek wagi, nadmierna senność, pogorszenie panowania nad ruchami ciała, wrażenie zmęczenia, poczucie własnej bezwartościowości i winy, spadek sprawności myślenia i koncentracji. Trwały one może przez miesiąc, półtora. Natomiast teraz trwają już trzeci miesiąc i dochodzą to tego powracające myśli o śmierci i samobójstwie. Odsunąłem się od dziewczyny. Raczej siedzę w domu albo w pracy. Obecnie mieszkam sam. Na siłownię chodzę, ale nie jestem zadowolony ze swoich treningów. Są dni, kiedy mam dobry humor, ale jest ich dużo mniej. Obwiniam swoją dziewczynę, że nie umie mi pomóc, że się mną nie interesuje. Jak ona może mi pomóc? CO mogłaby zrobić? Jak określa Pan/Pani stopień mojej depresji? Kiedy ona przejdzie? Proszę o parę rad, wskazówek. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

objawy wymienione przez Pana rzeczywiście mogą, lecz nie muszą być związane z depresją. Nie jestem w stanie ani zdiagnozować problemu, ani tym bardziej określić stopnia jego nasilenia bez osobistego badania. Nie sądzę, by ktokolwiek rozsądny był w stanie to uczynić.

To, co mogę poradzić Panu, to udanie się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i ustalenie terminu wizyty lekarskiej. Pana partnerka mogłaby pomóc Panu w wyborze odpowiedniego fachowca, wesprzeć do czasu pierwszej wizyty.

Jeśli jednym z elementów Pana treningu są jakieś preparaty zwiększające wydolność, to proponowałbym rozważyć ich odstawienie. Lekarz z pewnością mógłby i w tym pomóc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.