Nie mam miesiączki od 9 miesięcy, nie jestem w ciąży. Czy to normalne?

Witam, mam 22 lata, nie mam miesiączki już od września 2009r. jak przestałam brać tabletki antykoncepcyjne. Za nim w ogóle zaczęłam brać tabletki miałam miesiączkę raz na jakiś czas mniej więcej co 3-4 miesiące.

Byłam u lekarza, miałam USG jajników i nic nie wykryto, wszystko jest ok. Co miesiąc mam bóle, skurcze w okolicach jajników, ale nie mam miesiączki. Nie wiem co mam ze sobą zrobić (zastanawiam się czasami czy w w ogóle będę mogła mieć kiedykolwiek dzieci)?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Tak długi brak miesiączki, oraz znaczna nieregularność i wydłużenie cykli miesięcznych w przeszłości są wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki i leczenia.

Proszę zgłosić się do ginekologa, najlepiej ginekologa-endokrynologa, w celu dokładnego zbadania, zebrania wywiadów i oceny narządu rodnego. Konieczne będzie wykonanie pełnego panelu badań hormonalnych. Nie można tego bagatelizować. Wiele schorzeń hormonalnych, które powodują wtórny brak miesiączki przy odpowiednim leczeniu da się wyleczyć lub doprowadzić do takiego uregulowania cykli by było możliwe zajście w ciążę.

Proszę być dobrej myśli i nie zwlekać dłużej z działaniami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.