Nie rozumiem tego wyniku EEG. Proszę o pomoc.

Badanie wykonano w stanie czuwania. Czynność podstawowa utworzona jest w odprowadzeniach c -p z rytmu Hz o amplitudzie do 30 mikrowoltów. Rz obecna. W prawej okolicy przedniej i środkowej skroni rejestrują się grupy nietypowych zespołów fala ostra- fala wolna 3 Hz o amplitudzie do 100 uV - głównie w trakcie i po HW. Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy. Zmiana w prawej okolicy skroniowej przedniej i środkowej na tle prawidłowej czynności podstawowej. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wynik Pani badania jest rzeczywiście nieprawidłowy. Nie musi to jednak oznaczać powodów do niepokoju. Zmiany w czynności bioelektrycznej mózgu, które są rejestrowane podczas badania EEG, mogą być manifestacją wielu stanów chorobowych, mniej lub bardziej poważnych. Ważna jest znajomość stanu klinicznego pacjenta, jego historii choroby oraz okoliczności wykonania badania. Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na postawienie rozpoznania. Nie mogę Pani jednoznacznie odpowiedzieć, co jest przyczyną nieprawidłowego zapisu u Pani, mając tylko wynik badania. Proszę udać się do lekarza, który skierował Panią na badanie. Zapewne jest on zapoznany z Pani historią choroby oraz widział przesłanki do wykonania badania, co znacząco ułatwia rozpoznanie.