Nie uprawiam sportu, bo wychowuję dziecko. Jaka jest najlepsza dieta dla matki karmiącej?

Witam serdecznie! Mam 24 lata i ważę 75 kg, obecnie jestem mamą 3-miesięcznego dziecka. Karmię na przemian piersią i butelką. Dużo przytyłam podczas ciąży i chciałabym pozbyć się nadmiaru brzuszka, który pozostał mi po ciąży. Nie uprawiam żadnych sportów, gdyż dziecko mi na to nie pozwala, jedynie spaceruję z wózkiem. Moje posiłki są przeważnie robione na szybko, zazwyczaj jakaś kanapka bądź makaron z sosem. Uwielbiam nabiał, ale niestety nie mogę jeść, ponieważ mała ma alergię na białko mleka krowiego. Pije jedynie mleko kozie. Kiedyś próbowałam się odchudzać, ale zbyt przesadnie, schudłam wtedy ponad 15 kg w bardzo krótkim czasie, przez jakiś czas utrzymywałam wagę, ale skończyło się. Wróciłam do poprzedniej wagi. Moim wstrętnym nawykiem są słodyczeee i wszystko co słodkie, czasami jem bez opamiętania, a później źle się czuję. Kolejną złą skłonnością jest jedzenie 2-3 posiłków w ciągu dnia, są to duże porcje. Moje menu jest bardzo skromne, ponieważ dużo rzeczy nie mogę jeść, bo mała źle to znosi. Przeważnie boli ją brzuszek. Nie jem smażonego, tylko robię sobie na parze wszystko. Mało piję płynów. Szklanka herbaty, góra dwie. Przykładowe menu: - śniadanie godz. 8.00-9.00, 4 kanapki z wędliną i jakimś warzywem albo jajecznica z 2 jajek + 2 kromki chleba albo musli z mlekiem kozim; - obiad godz. 15.00-16.00, ryż gotowany + parowany filet z kurczaka + mizeria albo zupa warzywna, albo ziemniaki + kotlet parowany + sałatkę; - kolacja godz. 19.00-20.00, 3-4 kanapki z wędliną bądź miodem lub dżemem jabłkowym. Tak przeważnie wygląda moje menu. Moje posiłki są nudne, bezbarwne. Jem ciągle to samo. Chcę chudnąć mądrze, a przy tym dobrze i zdrowo się odżywiać. Stosuję dietę dla matek karmiących, nie jem produktów po których dziecko może źle się czuć, ale jem za to dużooo słodyczy, a to jest bardzo duży błąd. Chciałabym jakoś pokonać ten nałóg, zapanować nad nim i sama decydować, kiedy mam ochotę na coś słodkiego. Jestem zdrową dziewczyną, mało piję alkoholu. Mój żołądek nie toleruje smażonego i tłustego. Wszystkie wyniki mam prawidłowe. Bardzo proszę o pomoc. Z góry, naprawdę mocno, dziękuję. Moim problemem jest tylko jedzenie.

Witam ciepło,

przede wszystkim gratuluję Pani pociechy.
Nie podała Pani wzrostu, stąd nie wiem czy rzeczywiście ma Pani nadwagę/otyłość, a jeśli tak, to jakiego stopnia. Nie wiem również, czy rodziła Pani siłami natury, czy przez cesarskie cięcie.
To drugie eliminuje pewne rodzaje aktywności fizycznej (zwłaszcza z intensywną pracą mięśni brzucha).
Myślę, że z dietą odchudzającą najlepiej będzie poczekać aż do zakończenia karmienia piersią.
Wytwarzanie mleka wiąże się z pewną ilością spalanych kilokalorii.
Zamiast radykalnego ograniczenia kcal proponowałabym Pani wykluczenie produktów kalorycznych.
Produkty z grupy „limitowanej” to:
-cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pisała Pani, że korzysta obecnie z parowaru - to bardzo dobra metoda, pozwala na zaoszczędzenie kcal. Procesowi smażenia towarzyszy wchłanianie sporych ilości tłuszczu do wnętrza potrawy, przez co staje się ona o wiele bardziej kaloryczne.

Trzy podstawowe błędy, które Pani popełnia to:
- zachowywanie długich odstępów między posiłkami (powinna Pani wprowadzić dwa dodatkowe, niewielkie posiłki);
- objadanie się (spożywanie większych porcji jedzenia w związku z wydłużonym czasem między posiłkami);
- długotrwałe powstrzymywanie się od wypijania płynów (musi Pani pić, ponieważ część wody zużywana jest do wytwarzania mleka).

Produkty, które powinny się znaleźć na Pani talerzu, obrazuje Piramida IŻŻ
Odnośnie do słodyczy może Pani spróbować:
- kisielu z tartym jabłkiem
- galaretki z owocami
- owoców
- orzechów.
Pozdrawiam ciepło!