Czy to powrót depresji?

Mam 22 lata. Dwa lata temu rozpoznano u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe. Przeszedłem terapię grupową, podczas której nie potrafiłem się otworzyć. Lekarz psychiatra przepisał mi citabax i spamilan. Od tamtego czasu nie mam już lęków, leczę się z powodu zaburzeń depresyjnych. Po pewnym czasie zacząłem czuć się dobrze (po upływie około pół roku), więc samowolnie zaprzestałem brać leki. Gdy wróciłem do lekarza po półrocznej przerwie, powiedział, że wszystko jest w porządku i przepisał leki w mniejszych dawkach. Od paru tygodni (wnioskuję, że nawet ponad miesiąc), wpadam w apatię, czuję się źle, jestem osamotniony, nie mam czasami siły by wstać z łóżka, unikam znajomych, źle sypiam. Sygnalizowałem to lekarzowi który mam wrażenie zbagatelizował sprawę, na zaburzenia snu przepisał mi Hydroksyzynę, która nie pomaga. Nie wiem co robić, czy to może być objaw narastającej depresji?

Szanowny Panie
Opisane przez Pana dolegliwości mogą wskazywać na nawrót depresji. Z maila wnioskuję, że ostatnio był Pan u lekarza przed około miesiącem a prowadzone leczenie nie przyniosło poprawy Pana samopoczucia. Myślę, że jest to sygnal, że należałoby zmodyfikować prowadzone leczenie, może pomyśleć o zmianie leku przeciwdepresyjnego. Te decyzje powinien jednak podejmować lekarz psychiatra. Samowolne odstawianie leków przeciwdepresyjnych bez konsultacji z psychiatrą prowadzi zazwyczaj do pogorszenia stanu psychicznego i nawrotu dolegliwości. Pacjenci często interpretują chwilową poprawę samopoczucia jako właściwy moment do odstawiania leków, zazwyczaj jednak to poczucie jest złudne. Jeśli czuje Pan, że lekarz, u którego Pan się leczy bagatelizuje Pana dolegliwości to czas chyba pomyśleć o zmianie specjalisty. W leczeniu chorób psychicznych kluczowe znaczenie ma bowiem zaufanie do lekarza, dobra współpraca lekarz pacjent i wypełnianie zaleceń psychiatry. Może po zmianie lekarza nabierze Pan zaufania co do obiektywnosci oceny i zasadności prowadzonego leczenia, łatwiej będzie Panu także otworzyć się i szczerze powiedzieć o swoich dolegliwościch. Proszę nie odwlekać wizyty. Pozdrawiam serdecznie