Niedobór hormonów a poronienie

Mam 28 lat i 2 miesiące temu urodziłam w 23 tyg. martwe dziecko (przyczyną było odklejające się łożysko). Wcześniej był silny ból brzucha i krwawienia. Na początku ciąży miałam krwiaka w macicy, który ok. 10 tyg. się wydostał na zewnątrz. Później w 14 tyg. krwawienie, ale bez silnych bólów brzucha.

Mamy z mężem konflikt serologiczny, ale po każdej ciąży miałam zastrzyki z immunoglobuliną, a przeciwciał w moich badaniach nie stwierdzono. Od początku ciąży piersi raczej mi nie urosły (w poprzednich ciążach piersi rosły mi od razu). Poprzednie ciąże to 2 chłopców, teraz była dziewczynka.

Czy przyczyną odklejenia się łożyska mógł być niedobór hormonów? Nigdy nie miałam robionych takich badań. Dodam, że przed ciążą moje miesiączki nie były skąpe i dość długo trwały (3 dni krwawienia i do 7 dnia ciemna-stara krew).

Witam serdecznie!

Przedwczesne odklejanie łożyska jest stosunkowo częstą patologią ciąży związaną przede wszystkich z wysokim ciśnieniem tętniczym. Innymi przyczynami mogącymi spowodować odklejenie łożyska są urazy, nikotynizm, patologie łożyska oraz wady wrodzone płodu. Odklejanie łożyska częściej obserwowane jest u Pań po 2 i więcej porodach lub po wyłyżeczkowaniach jamy macicy. Zaburzenia hormonalne nie mają raczej wpływu na ten rodzaj patologii.

Wspomniany przez Panią krwiak mógł mieć wpływ na stan Pani łożyska. Ze względu na brak możliwości obejrzenia zdjęć USG i porównania lokalizacji krwiaka i łożyska trudno jest mi jednak ostatecznie to potwierdzić. Jeżeli chce Pani dochodzić przyczyny odklejania łożyska zawsze może Pani udać się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa i przedłożyć mu wyniki USG.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż nie zawsze możliwe jest odnalezienie bezpośredniej przyczyny wystąpienia patologii.

Pozdrawiam.