Niedoczynność tarczycy a spadek wagi

Witam,jestem kobietą 25 lat, 5 mscy temu wykryłam u siebie niedoczynność tarczycy- wynik 5,56, po euthyroxie 75 poziom spadł do 1.40 więc jest w normie, mam ogromny problem ze spadkiem wagi mam 174 i ważę 75kg. Mam bardzo dużo wysiłku fizycznego i jem około 1500-1800kcal więc waga powinna spadać a ciągle stoi w miejscu.. Czy kiedy mój poziom tarczycy jest niski moja waga zacznie wracać do normy? Bo czytałam ze po 8 tyg po wyrównaniu poziomu tarczycy waga sama zaczyna spadać.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, rzeczywiscie niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie tempa przemiany materii i w związku z rozpoczętym - skutecznym - leczeniem hormonalnym przemiana materii powinna wrócić do stanu sprzed choroby. Proszę jednak pamietać, że tak samo, jak dodatkowe kilogramy nie pojawiają się "z dnia na dzień" tak samo też spadek wagi nie będzie natychmiastowy i może trwać kilka miesięcy.

Osoby mające zaburzenia hormonów tarczycy często borykają się z problemem masy ciałametabolizm ulega spowolnieniu (przy niedoczynności), a tym samym łatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa. Dieta 1500 kcal będzie dla Pani jak najbardziej adekwatna. Proszę uważać na dużą różnicę kaloryczność poszczególnych dni – nie może być tak, że jednego dnia je Pani 1500 kcal, a następnego aż 300 kcal więcej – wahania nie powinny przekraczać 100 kcal dziennie. Nie oznacza to również, że musi Pani ciągle liczyć kalorie – raczej zapoznać się z wielkością porcji, które codziennie powinny pojawić się na Pani talerzu. Warto udać się na wizytę do dietetyka. U niektórych osób po wyrównaniu poziomu hormonów waga idzie w dół, inni potrzebują więcej czasu i starań. Proszę zapoznać się z działek zdrowe odżywianie, gdzie znajdzie Pani niezbędne informacje dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych. Pozdrawiam.