Niedoczynność tarczycy a zdrowa dieta

Witam! Nazywam się Asia, choruję na niedoczynność tarczycy, biorę regularnie leki, zgodnie z zaleceniami lekarza, ale zauważyłam u siebie ponowny skok wagi. Wyjechałam za granicę i w ciągu niecałego miesiąca czasu przytyłam 4kg, a teraz jest coraz gorzej. Podejmowałam próby ćwiczeń, ale nic z tego kilogramów nadal przybywa, nie mogę już na siebie patrzeć, na wzrastający przyrost tkanki tłuszczowej na nogach i brzuchu. Na śniadanie jem kanapkę z żółtym serem i pomidorem lub musli, od czasu do czasu zdarza się kanapka z dżemem, na drugie śniadanie przeważnie musli z jogurtem naturalnym i wkrojonym świeżym bananem, na obiad ryba, kurczak do tego makaron, kasza gryczana, ryż, kuskus lub pizza. Kolacji staram się nie jeść, jak już to jakaś kanapka. Najgorsze jest to, że podjadam, a to jakieś orzeszki a to coś. Jem dużo bananów i jabłek w ciągu dnia. Piję z 3 -4 kawy dziennie i z 3 szklanki zielonej herbaty. Błagam o jakieś sensowne rozwiązanie, gdyż nie mam możliwości teraz korzystać z rad dietetyka czy lekarza od tarczycy.

Witaj Asiu! W zawiązku z tym, że zmieniłaś otoczenie, klimat i sposób żywienia, mogły nastąpić zmiany hormonalne i w związku z tym otrzymywana dawka leków jest zbyt niska. Spróbuj wykonać na własny koszt oznaczenia hormonów TSH (0,4 – 4,0 µIU/ml) i T4 (10 – 25 pmol/L (8 – 20 ng/L)) i porównaj z wartościami prawidłowymi. Ponadto koniecznie zmodyfikuj swoją dietę. Aby zahamować napady głodu i podjadanie zaczynaj dzień od nabiału - ser biały (200g) z wkrojonymi warzywami (pomidor, natka pietruszki) oraz 2 kromkami pieczywa Vasa lub jogurt naturalny do którego wrzucisz np. nektarynkę, brzoskwinia, kiwi lub wsypiesz 3 łyżki musli (bez kakao). Śniadanie zjadaj w ciągu 30 minut od przebudzenia. Na 2 śniadanie (po około 3 godzinach od śniadania) zjedz owoc (1 banan lub szklankę winogron,albo grejpfrut). Obiad zjadaj 3 godziny po 2 śniadaniu, jeśli nie ma takiej możliwość to zjedz określona przekąskę np. 2 kromki pieczywa Vasa z 2 plasterkami wędliny lub warzywami (pomidor, ogórek, sałata) i małym plasterkiem sera żółtego. Dla Ciebie najodpowiedniejsze na obiad są ryby morskie (150 -200g) (dorsz, morszczuk, łosoś, śledź, makrela), które należy ugotować, upiec w piekarniku lu usmażyć na patelni bez oleju i panierki (lekko oprószone mąką). Ryby są źródłem jodu, który jest potrzebny do syntezy hormonów tarczycy. Do tego zjedz pół torebki kaszy jęczmiennej/ gryczanej/ ryż brązowy (po ugotowaniu około 250g, a przed 50g) oraz dowolną ilość sałatki bez majonezu i śmietany. Podwieczorek to baton musli lub kisiel (1 szklanka)/ budyń/ albo surówka z 2 jabłek i 1 marchewki z odrobiną oliwy z oliwek oraz 1 łyżką otrębów. Jeżeli chodzi o kolację to zawsze zjadają ją na 2 godziny przed snem. Jest ważnym posiłkiem, jeśli ją zaczniesz omijać to mimowolnie organizm zmniejsza przemianę materii i coraz trudniej będzie tracić zbędne kilogramy. O tej porze roku najlepiej jest aby kolacja była na ciepło np. duszone warzywa (cukinia, papryka czerwona, brokuły, pomidor, około 300-400g) uduszone i podane z ryżem lub makaronem pełnoziarnistym (100g, ok. szklanka) albo jajecznica z 2 jaj na 1 łyżce masła z pomidorami oraz 2 kromkami pieczywa Vasa. Dozwolone są również 3 kanapki z pieczywa żytniego posmarowanego cieniutko masłem z 3 plasterkami wędliny oraz warzywami. Do każdego posiłku staraj się pić - wodę (najlepiej z jodem) z cytryną, herbatkę miętową, lub herbatę zieloną bez cukru. Jeżeli chodzi o kawę to pij najlepiej z expresu z 3 łyżkami mleka oraz 1 płaską łyżeczką cukru lub słodziku ksylitol. Ponadto staraj się ćwiczyć około 1 godzinę dziennie oraz regularnie jeść, by nie dopuścić do wahań glukozy we krwi, a tym samym podjadania. Serdecznie pozdrawiam, Aneta Kościołek

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl