Niedoczynność tarczycy i depresja

Witam, mam 21 lat i w ostatnim czasie nie mogę poradzić sobie ze swoimi wahaniami nastrojów. Dodam, że od co najmniej dwóch lat choruję na niedoczynność tarczycy, więc pewnie ma to jakiś związek. Od jakiegoś czasu bardzo dużo złego dzieje się w moim życiu, a ja nie mam nikogo, z kim mogłabym o tym wszystkim porozmawiać i chyba powoli przestaję sobie radzić. W dodatku większość tych złych rzeczy dzieje się przeze mnie - przez wyżej wspomniane huśtawki nastrojów. Chodzi o to, że ostatnio potrafię nie robić przez cały dzień nic, poza płakaniem. Z jakiego powodu? Potrafię znaleźć ich mnóstwo. Czasem płaczę z powodu błahostek, dlatego jest mi z tym tak bardzo źle. Nie potrafię znieść jakiejkolwiek nieprzychylnej mi sytuacji, zaraz reaguję płaczem. Szukam w mojej miejscowości miejsca, gdzie przyjętoby mnie na staż, ale boję się zapytać gdziekolwiek, ponieważ wiem, że w przypadku odmowy zacznę płakać, chociaż wcale tego nie chcę! Często, co najmniej kilka razy dziennie, mam myśli samobójcze. Jedynie strach przed bólem powstrzymuje mnie od działania. Niemniej boję się, że pewnego dnia zrobię sobie krzywdę, a tak naprawdę chciałabym cieszyć się z życia, jak każdy. Muszę dodać, że zanim zaczęły się te zmiany nastroju, byłam zawsze roześmianą optymistką z milionem planów na życie - teraz rzadko widzę siebie uśmiechniętą, chociaż staram się śmiać jak najczęściej. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zadane 04-04-2010r. o 21:13
lek. Agnieszka Jamroży porady udziela lek. Agnieszka Jamroży

psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Porada eksperta

Witam serdecznie,

W tej sytuacji polecam Pani  wizytę u lekarza psychiatry.

Depresja często towarzyszy niedoczynności tarczycy, szacuje się, że co druga osoba z hypotyreozą ma objawy depresji. W 30% przypadków zaburzeniom depresyjnym towarzyszy dodatkowo lęk.

Towarzyszące tej postaci depresji zaburzenia koncentracji powodują poczucie niewydolności, gorszego funkcjonowania, a pacjenci często obwiniają się o to.

Tak więc większość z niepokojących Panią objawów jest związana z zaburzeniami hormonalnymi.

W tego typu objawach zaleca się przede wszystkim odpowiednie leczenie endokrynologiczne oraz leczenie przeciwdepresyjne.
Psychiatra dobierze Pani odpowiednie leki, które nie będą wpływać niekorzystnie na funkcję tarczycy oraz kolidować z zażywanymi lekami. Wówczas i objawy mają szansę całkowicie ustąpić i ponownie będzie Pani czerpać satysfakcję ze swojego aktywnego życia.

Ze względu na towarzyszące myśli samobójcze wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Proszę również rozważyć ewentualną wizytę u psychoterapeuty- każda niedyspozycja fizyczna ma swoje aspekty psychologiczne, czasem zmagając się z chorobą i innymi problemami potrzebne jest wsparcie i pomoc terapeutyczna.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~magdalenna
~magdalenna

Witam i dziękuję za odpowiedź, ale co w przypadku, kiedy nie stać mnie na wizytę u specjalisty? W moich okolicach niestety do psychiatry można dostać się tylko prywatnie.
Czy jest jakiś sposób, żeby siebie pilnować?

Odpowiedz

Porady ekspertów

Depresja a WZW C, czyli HCV

Zagłębiając się w temat chorób związanych z wątrobą, często słyszy się o występowaniu...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Zaburzenia odżywiania a depresja

Jestem 16-letnią dziewczyną. W szkole, w grupie znajomych zachowuję się normalnie - jestem...

mgr Marta Mauer-Włodarczak Porady udziela mgr Marta Mauer-Włodarczak psycholog, seksuolog oraz mediator i negocjator.
Uzależnienie od kokainy i depresja

Mam 21 lat i mam malutką córeczkę. W styczniu zmarła mi mama, 2 miesiące później...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Padaczka a depresja

Mam na imię Łucja, mam 27 lat. Od 21 lat choruję na padaczkę. 6 lat temu zachorowałam na depresję....

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy długotrwała anemia ma wpływ na depresję?

Mam 50 lat. Od 2000 roku z powodu obfitych krwawień miesiączkowych mam anemię. Jestem pod stałą...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Czy menopauza może prowadzić do depresji?

Moja mama ma 55 lat. Od pewnego czasu zauważyliśmy ogromne zmiany w jej zachowaniu. Stała się...

lek. Jan Karol Cichecki Porady udziela lek. Jan Karol Cichecki pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
Brak chęci do życia i problemy ze zdrowiem

Witam, Mój problem powstał rok temu. Zaczęło się od bólu głowy, marnego samopoczucia,...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Tarczyca a depresja

Witam, mam 37 lat, jestem mężczyzną. Od około 10 lat choruję na nadczynność tarczycy, ale czuję,...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij