Niedokrwistość megaloblastyczna a ciąża

Chciałabym dowiedzieć się, czy przy stwierdzeniu niedokrwistości megaloblastycznej z niedoboru wit. B12 można bezpiecznie zajść w ciążę, donosić i urodzić zdrowe dziecko? Anemię stwierdzono u mnie prawie 3 lata temu. Stale jestem pod opieką lekarza i obecnie leczenie polega na przyjmowaniu 1 raz w miesiącu wit. B12 domięśniowo i 1x dziennie innego leku. Czy te leki mogą być bezpiecznie przyjmowane przez kobiety w ciąży (szczególnie wit. B12 domięsniowo) i czy w takich dawkach? Niedawno stwierdzono u mnie obumarcie ciąży (9 tydzień) i zastanawiam się, czy przyczyną nie była anemia. Czy mogę jeszcze próbować zajść w ciążę, boję się, że i ta ciąża mogłaby się tak samo zakończyć. Ostanie wyniki badań (w bardzo wczesnej ciąży) były następujące: leukocyty 7,1; erytrocyty 5,01; hemoglobina 14,1; hematokryt 41,3; MCV 82; płytki krwi 254; wielojądrzaste 72; kwasochłonne 1; limfocyty 24; monocyty 3; żelazo 62. Czy powinnam przed zajściem w ciążę wykonać jakieś dodatkowe badania i czy te, które przedstawiłam, są prawidłowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Domyślam się, że przyczyną anemii u Pani jest zaburzone wchłanianie witaminy B 12 z przewodu pokarmowego. Aktualne wyniki morfologii są jak najbardziej w normie i nie ma przeciwskazań do zajścia w ciążę. Witamina B12 oraz żelazo mogą być bezpiecznie stosowane w czasie ciąży. Istotna jest regularna kontrola morfologii krwi, ponieważ w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Proszę pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę, a także koniecznie przynajmniej przez okres 1 trymestru ciąży.

Trudno powiedzieć natomiast coś konkretnego na temat przyczyny poronienia. Do tej pory nie opublikowano badań, które wskazywałyby na zwiększoną ilość poronień w przypadku kobiet dotkniętych niedokrwistością megaloblastyczną z niedoboru B12. Jednocześnie chcę poinformować, że najczęstszą przyczyną poronienia w I trymestrze ciąży są nieokreślone zaburzenia genetyczne w genomie zarodka (najczęściej przypadkowe, występujące jednorazowo). Badania genetyczne rodziców przeprowadza się w przypadku poronień nawykowych - w praktyce po ponad 2 poronieniach samoistnych.

Pozdrawiam serdecznie