Niedokrwistość megaloblastyczna a tabletki antykoncepcyjne

Witam, choruję na anemię megaloblastyczną, niedawno przeczytałam, że estrogen wpływa niekorzystnie na witaminę b12. Czy oznacza to, że nie powinnam przyjmować tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Estrogeny endogenne w nadmiarze, a także te egzogenne dostarczane chociażby w postaci tabletek antykoncepcyjnych rzeczywiście mogą niekorzystnie wpływać na gospodarkę witaminą B12, jednak nie jest to bardzo zauważalne działanie niepożądane.
W zależności od nasilenia niedokrwistości należy bądź przerwać terapię antykoncepcyjną lub zwiększyć odpowiednio dawki substytucyjne witaminy B12.

Proponuję, by zgłosiła się Pani do swojego lekarza rodzinnego lub hematologa w celu przedyskutowania tego tematu i podjęcia wiążących decyzji co do dalszego leczenia. Osobiście uważam, że jeśli antykoncepcja hormonalna ma być używana w celach jedynie antykoncepcyjnych a nie leczniczych nie warto ryzykować zaostrzenia niedokrwistości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.