Niedokrwistość mikrocytarna. Nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Mam 21 lat, jestem studentką i od dłuższego czasu mam bardzo słabe wyniki badań krwi, dotyczy to zwłaszcza żelaza, jego poziom od kilku lat utrzymuje się na tym samym niskim poziomie ostatnie badania 10,7 g/dL. Ostatnio trafiłam do szpitala, z wysoka temperatura, zdiagnozowano infekcję oraz to czego nie rozumiem "niedokrwistość mikrotycarna, prawdopodobnie przewlekła, podejrzenie nieżytu żołądkowo-jelitowego, możliwość gastratis errosiva", ostatnio zdarzają mi się krwawienia z nosa i przez okres kilku miesięcy przyjmowałam k**** (z powodu bólu kolan, której przyczyny szukam z ortopedą), stosuję również tabletki antykoncepcyjne y***. Mam zaburzenia w odżywianiu, od kilku lat są okresy, kiedy nie jem nic przez kilka dni, a później nadrabiam. Kondycja moich włosów jest fatalna z paznokciami lepiej, ale nie wiem, czy mogę to zlekceważyć, czy lepiej udać się do lekarza? Dziękuję za opowiedć na moje wątpliwości.  
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

U Pani sytuacja jest troszkę skomplikowana, a mianowicie: przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych, np. ketoprofenu - może spowodować zapalenie żołądka - do czego właśnie u Pani najprawdopodobniej doszło. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności wyleczyć proces zapalny w przewodzie pokarmowym, a w razie gdy nie można ograniczyć leków przeciwbólowych przyjmować równocześnie leki osłaniające błonę śluzową żołądka najlepiej z grupy IPP.

Natomiast przewlekłe zapalenie żołądka może doprowadzać do niedokrwistości. Niedokrwistość mikrocytarna występuje w przebiegu niedoboru żelaza. Ponadto nieprawidłowa dieta, o której Pani wspomina, najprawdopodobniej również ma swój udział w niedokrwistości, dlatego tym problemem również należy się zająć.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o związku niedokrwistości z chorobami przewodu pokarmowego.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty