Niedomykalność zastawki dwudzielnej po operacji korekty aorty i łuku oraz plastyce zastawek Davids'a

Witam, 26 stycznia 2010 przeszłam operację zwężenia aorty oraz łuku + plastyka zastawek dwudzielnych wg Davids'a. Operacja została skomplikowana przez pełną blokadę AV, przez co został wszczepiony rozrusznik serca, co zostało dodatkowo skomplikowane zapadnięciem płuca. Ostatnio kardiolog poinformował mnie o niedomykalności naprawionej zastawki, ale nie chciał na razie powiedzieć, co to dokładnie oznacza, chce najpierw porównać echo wykonane zaraz po operacji z echem teraźniejszym. Mam pytanie, co jeżeli się okaże, że nieszczelność się powiększyła? Czy mogę w przyszłości żyć normalnie (praca, dzieci, sport), wciąż mam brak oddechu, np. przy podchodzeniu pod większą górkę. Czy czeka mnie kolejna operacja? Czasami czuje, że serce wali bardzo mocno, ale nie szybciej, mam też dodatkowe uderzenie serca tzw. escape rythm. Mam dopiero 26 lata i chciałabym mieć dzieci w przyszłości. Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje :)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przede wszystkim należy zdać się na kardiologa, który porówna wyniki badań sprzed i po operacji. Niewielka (nieistotna) niedomykalność zastawki może utrzymywać się po zabiegu i nie wiąże się z koniecznością powtórnej operacji. Jeżeli chodzi o zaburzenia rytmu serca, które Pani odczuwa być może konieczne byłoby wykonanie badania Holter ekg celem ewentualnej korekcji dawek leków lub zmiany. Istotna jest z pewnością odpowiednio prowadzona rehabilitacja po operacji, aby Pani pod kontrolą lekarską miała możliwość popracowania nad kondycją i wydolnością układu krążenia. Ciąża i urodzenie zdrowego dziecka są możliwe po tego rodzaju zabiegach. Oczywiście będzie musiała być Pani pod kontrolą kardiologa przez cały okres ciąży, a rozwiązanie być może będzie przez cesarskie cięcie.

Pozdrawiam serdecznie