Niedomykalność zastawki mitralnej oraz szmery w sercu

Witam, mam 16 lat i od ok. 8 miesięcy mam bóle serca, pierwszy raz był taki, że obudził mnie straszny ból, wtedy od razu przyjechała karetka, ale nic nie wykazano. Teraz wszystko zdecydowanie się pogorszyło, ponieważ ból występuje znacznie częściej, wtedy nie mogę nic robić i bardzo ciężko mi się oddycha. Czasem jest tak, że on promieniuje w różnych kierunkach, ale najczęściej czuję jak boli lewe żebro oraz łopatka, codziennie mam zawroty głowy, nie wiem co się dzieje. W grudniu miałam robione badania EKG i echo serca, wykazano niedomykalność zastawki mitralnej oraz szmery w sercu, też bardzo bolą mnie żyły i był taki okres, że przez jakiś czas drętwiała mi lewa ręka. Jeszcze jedno, na zgięciu rąk czasem występują czerwone plamki. Bardzo się niepokoje.

Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

przyczyn niedomykalności mitralnej jest wiele. Wada ta powstaje w trzech mechanizmach. Pierwszy związany jest z poszerzeniem pierścienia mitralnego, bez zmian w obrębie płatków, drugi związany jest ze zmianami w obrębie płatków – ich nadmierną ruchomością, a trzeci z ograniczonym ruchem płatków. U chorych, u których niedomykalność rozwija się od dłuższego czasu, mogą pojawiać się: uczucie zmęczenia, duszność, kołatanie serca, czasem promieniujący ból w klatce piersiowej. Lekarz jest w stanie stwierdzić pewne naprowadzające objawy w trakcie osłuchiwania serca. Stąd także wynikają najpewniej zgłaszane szmery serca. Objawy w przypadku łagodnej niedomykalności zastawki mitralnej mogą nie być odczuwane lub mogą pojawiać się okresowo. Ostra niedomykalność wywołuje często gwałtowne objawy pod postacią duszności i spadku ciśnienia tętniczego. Leczenie w przypadku łagodnej i umiarkowanej niedomykalności leczenie często nie jest konieczne. W przypadku występowania silnych objawów lub, gdy upośledzona jest czynność skurczowa lewej komory, należy zastosować leczenie operacyjne. Polega ono na wymianie zastawki na protezę mechaniczną. Leczenie farmakologiczne stosuje się w celu doraźnego unormowania krążenia przed planowanym zabiegiem lub gdy, z różnych względów, leczenie operacyjne nie jest możliwe. Uczucie drętwienia i ból w przebiegu naczyń mogą być wynikiem nieodpowiedniego ukrwienia kończyny. W Pani przypadku konieczna jest wizyta u kardiologa, by podjąć odpowiednią decyzję w sprawie korekcji wady serca.