Niedowaga - jak ją pokonać?

Mam poważny problem. Zawsze miałam niedowagę, nie miałam apetytu .Obecnie mam 23 lata, mam już 3-letnie dziecko i przy wzroście 173 cm ważę 46 kg. Jakieś pół roku temu dostałam lamblie - obecnie już się ich pozbyłam, bo ostatnio robiłam test i nie mam ich, ale waga nadal spada. Jakieś pół roku temu ważyłam ok. 48-49 kg. Po wyleczeniu się z lamblii, powrócił mi wilczy apetyt, jem 5-6 posiłków dziennie. Nie pracuję, tylko studiuję zaocznie, więc nie mam za bardzo stresującego życia, jestem dość energiczna i wszystkie czynności wykonuję w szybkim tempie. Wypróżniam się raz na 2-3 dni. Ostatnio robiłam wiele badań: na poziom tarczycy - w normie, na celiakię - wynik ujemny, test lamblie - ujemny, żelazo - niedobór - czy on może powodwać chudnięcie? Moje złe nawyki żywieniowe, to, że kiedy jem, muszę popijać, ponieważ mam problemy z połykaniem bez nawilżenia. Przyczyną anemii mogą też być 10-dniowy okres, który jest dość obfity. Niestety, martwi mnie moja waga, przed ciążą ważyłam 50-51 kg, a teraz 46 kg. Mam pytanie do pana doktora: czy poziom hormonów - estrogeny, progesteron - może wpływać na niedowagę? Może powinnam zbadać poziom hormonów? Moi rodzice są osobami z nadawagą, brat, jedynie bracia mojego taty są chudzi... nie wiem, czy to genetyka... czy coś mi dolega... Czasami już brak mi wiary, czy istnieje lekarz, który potrafi sprawić, żebym przytyła? Może wizyta u dietetyka rozwiąże mój problem? Może tabletki antykoncepcyjne? Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy niedowaga jest objawem jakiejść choroby. Lista chorób, które wywołują utratę masy ciała jest dość znacząca i nie sposób ich wszystkich opisać na forum. Przytoczę kilka najbardziej prawdopodobnych.

Suchość w ustach, którą Pani opisuje, i chudnięcie to objawy mogące sugerować cukrzycę - poziom glukozy we krwi do zabadania od zaraz!

Te przyczyny, których boimy się najbardziej, to nowotwory. W młodym wieku nowotwory lite to rzadkość (chociaż się zdarzają), natomiast znacznie częstsze są chłoniaki i białaczki - jednakże w takim przypadku zwykle następuje gwałtowny spadek masy ciała, a u Pani się utrzymuje stała waga, tylko niższa niż przed ciążą jak zrozumiałem. Dlatego nie obawiałbym się nowotworu - jeśli chce się Pani uspokoić, warto zbadać piersi i zrobić cytologię u ginekologa oraz dodatkowo morfologię.

Choroby tarczycy są bardzo częste w Pani wieku. Niestety NFZ refunduje tylko badanie TSH, które daje tylko połowiczny obraz. Aby mieć obraz całości, należy również zbadać fT3 oraz fT4. Są to hormony produkowane przez tarczycę. Możliwe, że ich poziom jest u Pani zbyt wysoki, co w prostej konsekwencji daje niedowagę.

Kolejną przyczyną do wykluczenia są... pasożyty. Lamblie to nie jedyne organizmy lubiące przyczaić się w naszych jelitach. Trzeba by poszukać: tasiemca, włosogłówki, owisków, etc. Pełne badanie parazytologiczne wyjaśni i takie wątpliwości. Z wielu problemów ten jest najłatwiejszy do usunięcia, bowiem choroby pasożytnicze leczy się bardzo łatwo.

Anemia z niedoboru żelaza nie jest błahym problemem, chociaż częstym. Należy koniecznie ją leczyć, bowiem może powodować groźne powikłania. Preparaty żelaza + dużo czerwonego mięsa w diecie powinno rozwiązać problem. Ginekolog powinien również wyjaśnić przyczyny obfitych krwawień miesięcznych. Być może ma Pani jakieś zmiany w narządzie rodnym (np. polipy)?

Mam nadzieję, że pod postacią niskiej masy ciała nie kryje się u Pani żadna groźna choroba i będzie Pani mogła jedynie cieszyć się, że nie musi się wciąż odchudzać jak wszystkie koleżanki. Ale trzeba to sprawdzić.