Niedrożność jajowodów

Witam,

czy jest możliwa niedrożność jajowodów w przypadku jeśli poroniłam i miałam łyżeczkowanie? Chodzi mi o to czy to co jest z macicy usuwane może jakoś zatkać jajowody?

Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niedrożność jajowodów nie jest typowym powikłaniem łyżeczkowania jamy macicy. Można sobie wprawdzie wyobrazić, że przy wyjątkowo agresywnym manipulowaniu narzędziem mogłoby dojść do uszkodzenia okolicy wejścia do jajowodu, ale jest to naprawdę mało prawdopodobne. Częściej występuje natomiast po tym zabiegu zespół Ashermana, czyli zrosty w jamie macicy. Zdarza się to jednak rzadko (do kilku procent przypadków) i możliwe jest leczenie tego stanu. Proszę się jednak nie martwić na zapas. Zazwyczaj kobiety po łyżeczkowaniu są w stanie bez problemu donosić kolejną ciążę!
Pozdrawiam serdecznie.