Nieoperacyjny tętniak aorty brzusznej

Jeżeli mężczyzna 42 lata ma tętniaka aorty brzusznej i nie da się go zoperować, bo jest za duży to co można zrobić? Czy tętniak może się pomniejszyć lub jest jakiś inny sposób na usunięcie go?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Alternatywą do operacji (która jak Pan/Pani pisze, jest niemożliwa do przeprowadzenia z powodu rozmiarów tętniaka) jest zabieg wewnątrznaczyniowy (EVAR).

Jeśli tętniak jest nieoperacyjny to jedynie profilaktyka zachowawcza wchodzi w grę czyli głównie utrzymanie ciśnienia krwi w zakresie normy (odpowiednie leki), unikanie wahań ciśnienia (głównie wysiłku fizycznego). Na pewno tętniak nie ulegnie pomniejszeniu. Dobrze by było, że zachował swoją wielkość. Oczywiście ciągła kontrola i obserwacja chirurga naczyniowego i kardiologa wskazana.