Niepęknięty pęcherzyk Graafa

Witam. Czy to możliwe, aby w 20 dniu cyklu w jajniku znajdował się niepęknięty pęcherzyk Graafa? Moje cykle trwaja około 28 dni. Podczas badania USG pani doktor stwierdziła obecność takiego pęcherzyka. Czy jest to normalny objaw? Dziękuję za odp. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niepęknięty (fachowo: przetrwały) pęcherzyk Graafa to rodzaj łagodnej torbieli, która rozwija się w jajniku wtedy, gdy wzrastający pęcherzyk zamiast pęknąć, uwalniając komórke jajową, rośnie nadal. Zmiana taka cofa się zwykle samoistnie w ciągu 2-3 cykli. Czasem konieczne jest krótkie leczenie hormonalne (przyjmowanie doustnej antykoncepcji). W kontrolnym USG, wykonanym np. po najbliższej miesiączce, Pani lekarz oceni, czy torbiel uległa wchłonięciu.

Pozdrawiam serdecznie!