Nieplanowana ciąża: który to tydzień? Czy wszystko w porządku?

Witam.  Może zacznę od tego, że ostatnią miesiączkę miałam 07.01.2011, była ona spóźniona o jakieś 14 dni. (4 miesiące wcześniej odstawiłam plastry hormonalne po 3,5 roku stosowania - głównie po to, by leczyć torbiele) W lutym czekałam znowu... ale się nie doczekała, zrobiłam test i wynik był pozytywny. Dziś byłam na wizycie u ginekologa i stwierdził, iż pęcherzyk ciążowy GS ma 7t5d e, echo zarodka żywe CRI ma 5t6d. Co to oznacza, czy powinnam się martwić? Jaki powinien być rozmiar pęcherzyka, a jaki zarodka, nie wiem nawet, na kiedy przypuszcza się datę porodu. Lekarz powiedział, że mam przyjść ponownie za 2 tygodnie i wtedy zobaczy. Proszę o wyjaśnienie, Martyna.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ze względu na Pani nieregularne miesiączki, trudno będzie ustalić kiedy doszło do zapłodnienia na podstawie samej daty krwawienia. Na tym etapie ciąży dość dokładnie można szacować jej wiek mierząc rozmiar najpierw pęcherzyka ciążowego, a później wymiar CRL zarodka. W momencie kiedy zaczyna być widoczny zarodek, wymiar pęcherzyka przestaje być dokładnym odzwierciedleniem wieku ciąży. Zarodek pojawia się zwykle w okolicach 6 tygodnia, dlatego jego oszacowany wiek na 5 tygodni i sześć dni wskazuje, że był on ledwie widoczny, jest to też moment, kiedy należy zacząć oceniać wiek ciąży na podstawie jego wielkości. Proszę pamiętać, że te szacunki obarczone są pewnym błędem. Co dwudziesta zdrowo rozwijająca się ciąża ma błąd szacunku liczony w ten sposób większy niż sześć dni. Na Pani miejscu nie niepokoiłabym się tą rozbieżnością. Większe znaczenie diagnostyczne na tym etapie będzie mieć prawidłowa praca serca płodu oraz prawidłowe przyrosty poziomu bHCG. Dużo się też Pani dowie przy okazji kolejnej wizyty za dwa tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!