Niepokojące plamienia zamiast miesiączki

Witam.
Kiedy zalogowałam się na tej stronie byłam w ciąży. W czwartym jej miesiącu ciążę uznano za obumarłą, powód- zaśniad graniasty. Od tamtej chwili brałam tabletki antykoncepcyjne. Stężenie beta hcg zostało niewykrywalne kilka miesięcy temu. Miesiąc temu odstawiłam tabletki. 1.11 powinnam dostać okres, który się tak do końca nie pojawił gdyż mam bardzo maleńkie brązowe plamienia a czasami troszkę jak zamazana krew. Towarzyszy mi delikatny ból w dolnej części pleców i czasami ból prawego jajnika.

Zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Opisując swoje objawy bliskiej mi osobie, dowiedziałam się o możliwości ciąży pozamacicznej.
Martwię się, że może również spotkać to mnie. Niepokojące są te plamienia, których tak naprawdę jest niewiele. Czy to może być reakcja organizmu na odstawienie tabletek? Czy powinnam się tym martwić? Dodam iż mam pracę siedzącą co mogłoby być powodem bólu w dolnej części pleców. Co dalej?
Proszę o odpowiedź. Kasia

Witam serdecznie,

Na wstępie zaznaczę, że ciąża nie jest wykluczona. Miała Pani miesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek. Nie wspomina Pani czy stosowała inne metody zabezpieczeń. Wydaje mi się, że warto by było powtórzyć test ciążowy. Dla większej pewności, proponowałabym oznaczyć stężenie hormonu betaHCG.

Proszę także nie przyjmować do siebie samych negatywnych myśli. Występowanie zaśniadu groniastego nie zwiększa ryzyka innych problemów w ciąży. Ciąża ektopowa także daje dodatnie wyniki testów ciążowych. Do rozpoznania niezbędne jest także wykonanie badania USG.
Plamienia, które Pani opisuje mogą mieć też inne przyczyny, np: zaburzenia hormonalne, nadżerkę,zakażenie.

Oczywiście, najbezpieczniejszym wyjściem jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który zbierze dokładny wywiad, zleci badania i na tej podstawie, będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Pozdrawiam.