Nieprawidłowa glikemia na czczo

Witam! Mam 28, wzrost 161, waga 55 kg. Od 12 lat mam stwierdzoną nieprawidłową tolerancję glukozy. Moje początkowe wyniki mieściły się w zakresie 110 - 120 na czczo. Lekarz zalecił mi tylko dietę oraz picie herbatki Diaberosan. W sumie to niezbyt wiele mi powiedział o moim stanie zdrowia. Poza tym oprócz broszurki z jedną dietą nic więcej nie otrzymałam. Nie wiem tak do końca na co mogę sobie pozwolić. Jak układać sobie dietę? Od pewnego czasu zauważyłam że wyniki na czczo powiększyły się, Utrzymują sie w granicach 124- 135. Chciałam zapytać, co mogę zrobić, żeby ten stan się nie pogłębiał? Boję się, gdyż nie rodziłam jeszcze dzieci, co będzie jak zajdę w ciąże? Czy będę musiała zażywać insulinę? Jak, oprócz diety i ćwiczeń, mogę przeciwdziałać postępowi choroby? A przede wszystkim, czy jestem skazana, że na pewno zachoruję na cukrzycę? Pozdrawiam, Gabriela.
ponad rok temu

Szanowna Pani!

Na podstawie przedstawionych przez Panią wyników można zdiagnozować zaburzenie metabolizmu węglowodanów, nazywające się nieprawidłową glikemią na czczo. Warunkiem koniecznym tego rozpoznania jest uzyskanie wyników z krwi żylnej, NIE z glukometru. Jeżeli przedstawione wyniki zostały uzyskane glukometrem - powinna Pani mieć zlecone oznaczenie glukozy na czczo w laboratorium - pobranie krwi z żyły i wysłanie jej do analizy.

Nieprawidłowa glikemia na czczo jest stanem przedcukrzycowym. Rozpoznajemy ją wtedy, gdy stężenie glukozy zawiera się w przedziale 100 -125 mg/dl (takie są Pani "początkowe" wyniki). Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród osób z tym zaburzeniem jest wysokie i wynosi około 40% w ciągu 5 - 10 lat. Jedynym postępowaniem jakie można zalecić w celu uniknięcia cukrzycy, to zmiana stylu życia - ograniczenia dietetyczne i aktywność fizyczna. W ten sposób udaje się uniknąć rozpoznania cukrzycy u około 40% osób (takie postępowanie zalecił Pani, zupełnie prawidłowo, lekarz prowadzący). Wskazane jest również okresowe monitorowanie glikemii (co kilka/kilkanaście tyg.) oraz wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą w celu szerszej diagnostyki.

Niepokojący jest zaobserwowany przez Panią wzrost wartości stężenia glukozy na czczo. Proszę pamiętać, że cukrzycę rozpoznajemy po przekroczeniu 125 mg/dl na czczo - od 126 mg/dl w górę. Oczywiście znów pod warunkiem wykonania analizy z krwi żylnej w laboratorium, a NIE z glukometru.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.