Nieprawidłowości w badaniu EEG

Witam serdecznie, w dniu dzisiejszym zrobiłem profilaktyczne badanie EKG, badania robię systematycznie co roku, nigdy nie było niepokojących zmian aż teraz po badaniu. Opis badania: Opis morfologiczny: ośs pośrednia. Bradykardia zatokowa ok 57/min. Zesp. rrS z obniżeniem odc. ST i płytko ujemnym zał T w III, dyskretne uniesienie odc. ST w aVL zalecenia- weryfikacja kliniczna opisywanych zmian. Wiek 32 lata mężczyzna niepalący, oprawiający sport judo, wzrost 176, waga 88kg, ciśnienie w granicach 130-140/70-80 zazwyczaj podczas badania. w Dniu badania ciśnienie 165/85 częstość: 57/min P: 136ms PQ: 175 ms QRS: 112 ms QT: 376 ms QTc: 368 ms oś P: 53 stopnie oś QRS: -40 stopni oś T: 7 stopni W 2005roku robione badanie echokardiograficzne: M-Mode: 2-D LVdD(cm) 5,6 EF(%) 64! IVSd(cm) 0,9 PWd(cm) 0,9 LVEdV(cm) 153,7 RVdD(cm) 2,4 LA (cm) 3,5 Aorta (cm) 2,4 AortaA (cm) 3,5 Opis badania: Wielkość jam serca w normie, grubość ścian lewej komory prawidłowa, kurczliwość dobra. Morfologicznie i czynnościowo zastawki w normie, poza śladową falą zwrotna mitralna. Osierdzie bez cech płynu. Proszę o interpretację wyniku EKG i ewentualne zalecenia. Dodam iż moja aktywność fizyczna jest na dużym poziomie, nie odczuwam niepokojących dolegliwości, jedyne co to stresująca praca.

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam! Aktualnie wykonane EKG wykazało lekkie zmiany w zakresie potencjału czynnościowego komór w obrębie dwóch odprowadzeń. Nieprawidłowości mogą mieć wiele przyczyn, dlatego bardzo ważna jest tutaj bezpośrednia ocena zapisu, pozwalająca ocenić morfologię zmian i wstępne zróżnicowanie przyczyn. Na podstawie samego opisu wydaje się, że zmiany nie są bardzo niepokojące, tym bardziej, że nie występują żadne dolegliwości. Z uwagi na komentarz osoby opisującej badanie, warto skonsultować wynik badania z kardiologiem, który przeprowadzi badanie fizykalne oraz zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce. Warto wykonać badanie echokardiograficzne oraz ewentualnie próbę wysiłkową, pozwoli to zweryfikować zmiany stwierdzone w badaniu EKG. W tej chwili wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju, ale warto skonsultować wynik badania z kardiologiem. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty