Nieprzyjemny zapach z pochwy. Co to jest?

Od dwóch miesięcy miesiączkuję. Wczoraj skończyłam kolejną miesiączkę i wciąż jest wydzielina o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Odczuwam również lekkie swędzenie.

Boję się iść do ginekologa, bo mam dopiero 13 lat. Nie uprawiałam stosunku seksualnego. Co to może być i czy są na to jakieś domowe sposoby?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam
Wraz z rozpoczęciem miesiączkowania środowisko w pochwie zmienia się i może dochodzić do rozwoju niewłaściwych bakterii. Może to być też naturalna zmiana związana z dojrzewaniem.
Trudno mi polecić jakieś sposoby domowe poza higieną intymną odpowiednimi żelami do higieny intymnej, którymi można się podmywać zamiast mydła. W aptece można kupić kapsułeczki L***, które zakłada się do pochwy na noc. Pomagają one rosnąć dobrym bakteriom pochwy i normalizują jej środowisko. Jednak problemem może być błona dziewicza, jeśli jest ona duża, to może być problem z założeniem kapsułki.
Jeśli swędzenie będzie się nasilało, proszę pomyśleć o wizycie u ginekologa wraz z mamą lub tatą. Są tacy specjalni ginekolodzy, którzy zajmują się młodymi dziewczynami (poradnie dla dziewczynek).