Nieregularne miesiączki u nastolatki

Córka ma ok. 15 lat. Pierwsza miesiączka wystąpiła, gdy miała 10 lat i 8 m-cy. Miesiączki były nieregularne. Obecnie wystąpił brak miesiączki od maja do lipca włącznie. w sierpniu i we wrześniu miała miejsce, a w październiku nie pojawiła się. Oprócz tego córka cierpi na trądzik, który w ostatnim czasie się bardzo nasilił i mimo leczenia (maść LOCACID) nadal występuje - bardzo silnie na czole, w policzkach, wokół nosa i brodzie ropiejące wypryski ropne mocno zaczerwienione. Córce wypadają włosy, są suche i pojawił się łupież. Jest przygnębiona, nerwowa, zmęczona i śpiąca. Córka ma 170 cm wzrostu, waży 60 kg, kobiece kształty i spory biust (75 D). Ginekolog dziecięcy zalecił dzisiaj podawanie duphaston bez wykonania dodatkowych badań hormonalnych. Chwilowo wstrzymałam się z tym leczeniem, po przeczytaniu publikacji w internecie. Proszę o poradę jakie działania podjąć w kwestii leczenia córki. Wykonano badanie usg tarczycy - cieśn tarczycy 3 mm, prawy płat o wym. 14mm x 15 mm x 32 mm i objętości 3,3 cm3 - normoechogeniczny; lewy płat - wym. 12mm x 13mm x 31mm i objętości 2,6 cm3 - normoechogeniczny. węzły chłonne szyi nie powiększone. TSH 1,57 FT3 - 2,72, FT4 - 1,16 Badanie USG narządu rodnego przez powłoki: - trzon macicy prawidłowy, endometrium linijne, jajnik prawy prawidłowy, jajnik lewy prawidłowy, pęcherz moczowy prawidłowy, płyn za pęcherzem moczowy niewidoczny. Wyniki laboratoryjne krwi i moczu: Badanie ogólne moczu: przerzysty, żółty, c.w. 1,019, ph 5,0, urobilinogen w normie , glukoza, ketony, białko, bilirubina, azotyny, ery/hb, leukocyty - nieobecne. Morfologia krwi: leukocyty 5,0; erytrrocyty 4,97, hemoglobina 12,8, hematokryt 40, MCV 81 (L), MCHC 32 (L), płytki krwi 229, limfocyty % 36, inne (eo, bazo, mono) 11, neutrofile % 54, limfocyty 1,8; inne (eo, bazo, mono)% 0,5; neutrofile 2,7; RDW-CV 13,7; PDW 11; MPV 11; P-LCR 34. Rozmaz krwi met. Schilinga: pałeczkowate 4; segmentowane 51; kwasochłonne 2 (L); limfocyty 37; monocyty 6; OB 2 Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam Renata

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Wszystkie badania, które córka miała wykonywane są w zasadzie w normie. Bardzo możliwe, że przyczyną tych nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne, jednak zanim zastosuje się leczenie warto by było skontrolować poziom hormonów: przede wszystkim progesteronu ( w 21-23 dniu cyklu) aby ustalić czy nie ma jego niedoboru co uzasadniałoby zastosowanie Duphastonu w leczeniu, ponadto testosteron (wykluczenie jego nadmiaru co może być przyczyną zarówno zaburzeń miesiączkowania jak i trądziku, łojotoku) oraz prolaktyna (jej nadmiar także może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania). Po wykonaniu tych badań należałoby skonsultować wyniki z ginekologiem, a on zadecyduje czy rzeczywiście w leczeniu powinno się zastosować Duphaston. Pozdrawiam!