Nieregularne okresy, śluz z pochwy i nabrzmiałe piersi a ryzyko ciąży

Mam 18 lat bardzo nieregularne cykle. Miałam miesiączkę w lutym, maju, lipcu, październiku 2012, potem maju i listopadzie 2013. Uprawiałam seks (bez zabezpieczeń) dzień po zakończeniu okresu, 21 listopada. Po 2 tygodniach od okresu zauważyłam śluz przypominający ten owulacyjny. Dalej nie mam miesiączki, pomimo przyjmowania leku Castagnus (który wcześniej też nie był skuteczny w regulacji cykli). Martwię się ewentualną ciążą, przez nabrzmiałe piersi od kilku dni. Proszę o rady.

Bardzo nieregularne cykle świadczą o pewnym ograniczeniu płodności. Wynika to z prostego rachunku liczby możliwych owulacji w roku. Z drugiej strony sytuacja taka nie zapewnia bezpiecznego współżycia. W dniu bezpośrednio po miesiączce nie powinna Pani zajść w ciążę (ryzyko jest bardzo małe). Obrzmienie piersi prawdopodobnie nie oznacza ciąży tylko świadczy o zaburzeniach gospodarki wodnej na bazie zaburzeń hormonalnych. Castagnus często pomaga, ale przy poważniejszych zaburzeniach hormonalnych konieczna wydaje się najpierw diagnostyka, a następnie leczenie zgodnie z rozpoznaniem. Może okazać się, że ma Pani nadmierny poziom prolaktyny, zespół policystcznych jajników, czy też zaburzenia podwzgórzowo-przysadkowe. Warto udać się do specjalisty.