Nieregularne wypróżnianie a zdrowe odżywianie

Witam, mam problemy z regularnym wypróżnianiem. Od 3 miesięcy wprowadziłam zdrowe żywienie i ćwiczenia do swojego życia. Schudłam 6 kg. Niestety wypróżniam się raz na 3 dni... Ćwiczę godzinę -3 razy w tyg. Nie jem słodyczy, gazowanego, białego pieczywa. Przykładowe menu: śniadanie 2 kanapki z żytnim chlebem + jajko, II śn. naleśnik z dżem. lub sałatka owocowa, lub banan i wafel ryżowy, obiad pierś gotowana ryż, pomidory, sałata, podwieczor. jabłko lub banan i kolacja kanapka lub jogurt.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam.
naleśnik z dżemem, ryż gotowany i wafel ryżowy to produkty zapierające - należy u dietetyka wykonać analizę sposobu żywienia pod kątem zawartości błonnika w diecie.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Jeżeli chodzi o Pani jadłospis to wygląda dobrze. Nie pisze Pani nic na temat swojej wagi i wzrostu więc ciężko jest mi ustalić Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne ale produkty dobiera Pani dość poprawnie. Mam nadzieję że naleśniki przygotowuje Pani z maki razowej żytniej a dżem jest nisko słodzony. Wafle ryżowe zastąpiłabym prawdziwym ciemnym pieczywem. Do obiadu zamiast ryżu naturalnego może być również kasza czy żytni makaron. Podwieczorek jest zbyt mały - proszę dołączyć jeszcze np kefir czy maślankę naturalne i dosypać np otręby czy płatki owsiane. Jeżeli na kolację zjada Pani sam jogurt to również zbyt mało. Proszę np zjeść twarożek z warzywami lub kawałek chudej ryby czy jaja lub pierś z kurczaka z warzywami.

W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę często sięgać po płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również w większej ilości wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pan także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem, co również przyczyni się do eliminacji zaparć. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Proszę się upewnić czy przyjmuje Pani odpowiednią ilość płynów (min 2 -2,5 litra wody, wody z cytryną - bez cukru). Jeśli dieta zawiera odpowiednią ilość błonnika (chleb razowy, pełnoziarnisty, owoce, warzywa), a podaż płynów nie jest odpowiednia, to błonnik ten nie jest wypłukiwany z organizmu i zalega, co może być przyczyną rzadkich wypróżnień.
Pozdrawiam, Anna

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary.
Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska