Nieregularny okres po rozpoczęciu współżycia

Witam! Mam pytanko, otóż jestem w stałym związku od pół roku i odkąd uprawiam regularny seks zaczął mi się spóźniać okres od 3 do 5 dni, a teraz nawet 9 dni. Zawsze jak mi się spóźnia to mnie boli dolna część brzucha i okres jest długi i obfity. Co może być przyczyną opóźniającego się okresu? Czekam na jak najszybszą odpowiedź od was i z góry dziękuję. Lena

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Szczerze mówiąc myślę, że to przypadek że nieregularne cykle pojawiły się w tym samym czasie kiedy zaczęła Pani regularnie współżyć. Natomiast przyczyny tego, że miesiączka obecnie się opóźnia mogą być różne. Może to być związane z utratą masy ciała, z intensywniejszym wysiłkiem fizycznym, wreszcie ze stresem, czy ze schorzeniami spoza układu rozrodczego. Poza tym najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Żeby ustalić jak to jest w Pani przypadku należy po rutynowym badaniu ginekologicznym i badaniu USG, w celu sprawdzenia czy nie ma jakiś nieprawidłowości jak na przykład torbiele jajników, oznaczyć w odpowiednich dniach cyklu poziomy hormonów takich jak FSH, LH, estrogeny, progesteron oraz prolaktyna i testosteron. Dalsza diagnostyka będzie już zależała od wyników tych badań. Tak więc proponuję wizytę u ginekologa. Pozdrawiam