Nierosnąca macica - czy podobnych komplikacji mogę spodziewać się przy kolejnej ciąży?

Witam. Według ostatniej miesiączki powinnam zaczynać 10 t.c.,  jednak na USG moja ciąża już w ósmym tygodniu wyglądała na 5-tygodniową, wymiary macicy wynosiły wówczas 53,1 mm na 46,8 mm. W 10 t.c. nic się nie zmieniło (macica w ogóle nie urosła) i wiem, że to puste jajo płodowe, obecnie czekam na poronienie. Moje pytanie jest takie: czy to, że macica była mała i niemal w ogóle nie rosła dotyczy tylko tej ciąży, czy jest to jakaś patologia i mogę spodziewać się tego samego podczas ewentualnej kolejnej ciąży i w związku z tym nigdy nie donoszę jej do końca?

I kolejne pytanie dotyczące jajników. Na początku mojej ciąży ich wymiary w opisie USG były następujące: jajnik prawy 42,2 mm/ 25,7 mm, jajnik lewy 24,8 mm/16,5mm. To dosyć duża rozbieżność. Czy te wymiary są prawidłowe? A jeśli nie, to czy zajście w ciążę będzie poprzez to utrudnione?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Wzrastanie macicy uzależnione jest m.in. od prawidłowego rozwoju ciąży i wydzielanych przez jajo płodowe i zarodek substancji zwiotczających mięśniówkę macicy. Oczywiście istnieje jendostka chorobowa, w której budowa mięśniówki macicy jest zaburzona i nie powiększa się, przez to uniemożliwiając donoszenie ciąży, jednak jest to bardzo rzadkie schorzenie, możliwe do rozpoznania jedynie w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży.

W Pani przypadku mieliśmy do czynienia z pustym jajem płodowym - w tym stanie może nie dochodzić do powiększenia się macicy.

Odnośnie jajników różnica wielkości mieści się w zakresie normy, nie ma to wpływu na kolejną ciążę.

Proszę omówić te pytania, które Pani zadała na łamach serwisu ze swoim ginekologiem. Być może ma on inne spojrzenie na ten problem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.