Nierówne bicie serca

Witam! Mam pytanie odnośnie holtera. Od 2011r. przyjmuję beta bloker Bisopromerck 5 (pół tabletki rano). Mam tachykardię napadową. Miałam wiele razy wykonywane ekg holter oraz echo serca. Ostatnio zdarzyły się w nocy epizody tachykardii, co wybudzało mnie ze snu. Wykonałam ponownie holtera. W opisie: Rytm zatokowy prowadzący o częstości średniej dobowej 91/min. i minimalnej 50/min., w nocy o godz, 01:41, maksymalnej161 o godz. 3:24 (tachykardia zatokowa). Średnia w dzień 79/106 i w nocy 71/89/min. Zarejestrowano jedno przedwczesne pobudzenie komorowe, zarejestrowano 3 przedwczesne pobudzenia przedsionkowe. Zapis bez zmian ST. QTc Bez czestoskurczu. Kilkanaście epizodów tachykardii zatokowej max HR 161/min w nocy. W godzinach nocnych zarejestrowano jeden epizod bloku przedsionkowo-komorowego II st typu Mobitz II 2:1 z RR=2015msec. Nie zarejestrowano innych pauz powyżej 2sec. Zapis z szybką czynnością podstawowa. Zdarza się, że czuję "przeskakiwanie" serca albo kołatania. Ostatnie echo miałam wykonywane w październiku, lekarz stwierdził, że jest bez zarzutu oprócz dodatkowej "nitki" (tak to ujął), która może pobudzać czasem serce. Po odebraniu wyniku tego holtera udałam się do kardiologa, który stwierdził, że mam arytmię i jeszcze ten blok kwalifikuje mnie do rozrusznika. Miałam wykonać jeszcze jeden holter i sprawdzić jak wygląda sytuacja. Obecnie puls mam raz niższy a raz bardzo wysoki, tak że nie nie mogę nabrać powietrza. Nadal przyjmuję beta bloker. Wykonałam ponownie holter, ale w innej placówce. Opis: Podczas doby rytm zatokowy o częstości 47-155/min (x-80/min). Noc x- 65-68min. EXSV-nb i ExV-nb. Podczas doby 3 pauzy – max do 2060msek – mechanizmie bloku AV IISt (periodyka Wencenbacha lub Mobitz w godzinach porannych – wydruki (co to znaczy lub czy pojawił się i ten i ten blok, czy tylko jeden z nich?). Nie rozumiem tego sformułowania. Bez niedokrwiennej zmienności ST-T. Mocne bicie serca – godz. 21:20 – tachykardia zatokowa 117. W wydrukach w każdej godzinie jest jakaś pauza od 0,98 – 1,37. Najdłuższe to 2,06,1,94 i 1,59, wszystkie podczas snu. Proszę mi powiedzieć, jak groźne są te bloki i arytmia i czy jest konieczny rozrusznik? Czy nadal mam przyjmować beta – bloker. Wizytę mam dopiero za jakiś czas. Przyznam, że jestem naprawdę zestresowana ta opinia. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Witam! Z opisu holtera ekg wynika, że ma Pani dosyć nierówną pracę serca, tj. raz bije on bardzo szybko, raz wolno. Nie jestem w stanie dokładnie określić jak groźne w tym przypadku mogą być tego rodzaju zaburzenia. Zależy to przede wszystkim od obecności bądź nie innych chorób towarzyszących, ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca i choroby wieńcowej. Epizody tachykardii mogą w takich przypadkach doprowadzić do zaostrzenia choroby podstawowej, tj. zmniejszenia tolerancji wysiłku, pojawienia się obrzęków obwodowych czy duszności. Bradykardia natomiast jest groźna w razie wystąpienia objawów takich jak szumy w uszach, omdlenia, zasłabnięcia. Przeskakiwania i kołatania serca świadczą o tym, że odczuwa Pani raczej tachy niż bradykardię. Brak zmian w odcinku ST świadczy o braku cech niedokrwienia mięśnia sercowego. Ze względu na napady zatokowej tachykardii wymaga Pani stałego leczenia B-blokerem. Niestety, preparaty te mogą być przyczyną wywołania u Pani epizodów bloku serca. W przypadkach gdy pacjent wymaga bezwzględnego leczenia B-blokerem, a lek ten wywołuje blok należy rozważyć wskazania do wszczepienia stymulatora. Myślę, że należy również przeprowadzić badanie holterowskie po odstawieniu leku, tak aby wiedzieć czy epizody bloku wywołane są przez specyfik, czy też wynikają z nieprawidłowości w Pani sercu. Przeprowadzenie kwalifikacji do ewentualnej elektrostymulacji polega na bardzo wnikliwej analizie zarówno objawów pacjenta jak i zapisu jego ekg. Chodzi tu nie tylko o analizę opisu, który Pani przesłała, ale przede wszystkim o obejrzenie pełnej morfologii całodobowego ekg. Bezwzględne wskazania do wszczepienia stymulatora w przypadku bloku AV II (blok przedsionkowo-komorowy, mogący występować pod postacią Mobitz I=Wekenbach bądź Mobitz II), to objawowa bradykardia, z towarzyszącymi omdleniami, zawrotami głowy czy utratami przytomności lub bradykardia bezobjawowa trwająca >3s . W pani przypadku nie zanotowano tak długich przerw w pracy serca. Wszczepienie stymulatora jest też konieczne o osób z w/w blokiem po zawale mięśnia sercowego. Nie jestem w stanie, nie oglądając zapisu ekg określić czy wystąpił blok typu periodyki Wekenbacha czy Mobitz 2. Wydruki o których pani pisze dołączone są do badania właśnie po to, żeby lekarz analizujący wynik mógł dokładnie przyjrzeć się morfologii bloków. Być może występują u Pani oba rodzaje zaburzeń lub jeden blok przechodzi w drugi. Jest to zjawisko dość częste. Jeśli odczuwa Pani objawy wynikające z nierównej pracy serca radziłabym długo nie odwlekać wizyty u specjalisty. Proszę samowolnie nie odstawiać żadnych leków, takie postępowanie zawsze powinno zostać przeprowadzone pod kontrolą lekarza. Ja, niestety ze względu na brak możliwości przeprowadzenia badania i zebrania pełnego wywiadu nie mogę o tym decydować. Myślę, że dobrym sposobem będzie przedstawienie wyniku ekg lekarzowi rodzinnemu, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Na koniec dodam tylko, iż nie należy obawiać się ewentualnego wszczepienia stymulatora. Tego rodzaju zabiegi są postępowaniem bezpiecznym, obarczonym minimalnym ryzykiem powikłań, umożliwiającym pacjentom optymalną kontrolę choroby i zniwelowanie nieprzyjemnych objawów.