Nierównomiernie uwapnione złogi w tętnicach szyjnych

Mam 60 lat i niedawno badanie dopplerowskie wskazało na wstępne rozpoznanie: stan po udarze. Tętnice szyjne obustronne drożne. Kompleks IM o grubości 1,0 mm. Nierównomierne uwapnione złogi zwężające odcinek bliższy ACI o ok. 70-80% po lewej (złogi nieuwapnione, na długości 10 mm, bez owrzodzeń, podział ACC ok. 35 mm poniżej kąta żuchwy) i 30 % po prawej (złogi o grubości 2,30 mm). Tętnice kręgowe obustronne drożne, przepływ w kierunku dogłowowym. Obustronnie kręty przebieg tętnic, przepływ z turbulencjami - bez następstw hemodynamicznych. Moje pytanie dotyczy metod leczenia, czy operacja w moim wypadku jest konieczna oraz czy może istnieją inne, alternatywne metody leczenia. Chciałbym również wiedzieć, jakie ryzyko niesie ze sobą operacja, w jaki sposób jest wykonywana, czy w znieczuleniu miejscowym, czy ogólnym?

Witam!

Przedstawiony wynik i przebyty udar mózgu stanowią wskazanie do zabiegowego leczenia zwężenia tętnicy szyjnej. Istnieją 2 główne metody leczenia - operacyjna (klasyczna) i przeskórna angioplastyka z wprowadzeniem stentu. Na dzień dzisiejszy nie ma innych metod leczenia. O wyborze sposobu leczenie powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Leczenie operacyjne zwężonej tętnicy szyjnej wewnętrznej polega na odsłonięciu tętnicy szyjnej wspólnej i jej rozwidlenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu heparyny i zaklemowaniu tętnicy szyjnej wspólnej, wewnętrznej i zewnętrznej nacina się tętnicę i wykonuje klasyczną trombendarterectomię (w przypadkach koniecznych zakłada się czasowy przepływ omijający). Po usunięciu zmian miażdżycowych tętnicę zeszywa się szwem ciągłym i przywraca się w niej krążenie. Ranę operacyjną drenuje się przez 24 godziny. Po operacji chory wymaga intensywnej obserwacji - kontroli tętna, ciśnienia i stanu neurologicznego. Po operacji często obserwuje się objawy przemijającego przekrwienia mózgu (bóle głowy, napady drgawek, wielomówność, gonitwa myśli). We wczesnym okresie pooperacyjnym konieczne jest stosowanie heparyn drobnocząsteczkowych. Groźnym powikłaniem może okazać się przemijające lub utrwalone niedokrwienie mózgu, będące następstwem ostrego zakrzepu operowanej tętnicy lub przemieszczeniem się fragmentu pozostawionej blaski miażdżycowej. Według danych z literatury i większości ośrodków, odsetek powikłań jest niewielki i wynosi ok. 1-2% u chorych bezobjawowych, 2-3% u chorych po TIA i ok.4% u chorych po udarach niedokrwiennych.

Angioplastyka jest leczeniem bezpieczniejszym, mniej obciążającym, ale jednocześnie możliwym do zastosowania tylko w określonych przypadkach. Polega na wewnątrznaczyniowym wprowadzeniu cewnika do naczynia i trwałym rozszerzeniu światła naczynia poprzez stent. Odbywa się przy znieczuleniu miejscowym i sedacji, zazwyczaj nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Odznacza się szybszą rekonwalescecją i mniejszą ilością powikłań. W związku z wymaganym zapleczem sprzętowym i kadrowym nie jest wykonywana w każdym ośrodku. Proponuję pozostać pod kontrolą chirurga naczyniowego (angiologa), który na pewno przedstawi Panu wszystkie szczegóły związane z leczeniem i odpowiednio zakwalifikuje Pana do właściwej metody leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!