Nierówność kończyn i skrzywienie kręgosłupa

Witam! Mam 24 lata i mój problem trwa już 4 lata, a jest związany z długością nóg - wykryto u mnie nierówność lewej kończyny. Ortopeda powiedział mi, że w końcowym etapie wzrostu jedna noga stała się dłuższa a druga krótsza. Lekarz kazał nosić podpiętkę 1 cm, żeby była podporą dla krzywiącego się kręgosłupa, a mało tego nawet nie zmierzono jaką mam różnicę pomiędzy obiema nogami. Chodziłam na zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże i kinezyterapię. Miałam prześwietlony kręgosłup i miednicę, wyszło że mam lewoboczne skrzywienie kręgosłupa i nierówną miednicę. Ale przypuszczam, że ten problem spowodował upadek z wysokości na kręgosłup sześć lat od diagnozy. Nosiłam rok 1 cm podpiętkę i pojawiły się zmiany w nodze prawej, od pośladka do kostki mięśnie zwiększyły swoją objętość i cała noga jest grubsza i to da się zauważyć. Więc lekarz kazał mi nosić 0,5 cm podpiętkę, bo czułam straszne obciążenie nogi i w dodatku bardzo grubiała mi łydka i bolała. Nosiłam tę wkładkę w sumie 3 lata, ale sprawa prawie się rozwiązała, ponieważ całkiem przypadkiem dowiedziałam się o terapeucie manualnym, więc się do niego wybrałam. Wyrównał mi miednicę, kręgi wróciły na swoje miejsce i kostki są równe. Byłam na trzech zabiegach, bo stwierdził, że mój problem spowodował silny przykurcz mięśni i noga lewa poszła do góry, stąd obciążenie na prawą. Czułam się już lepiej, ale po dwóch tyg. odczułam ból w podudziu od samego rana, więc byłam na wizycie i masował mi tę nogę, ale najgorsze jest to, że w domu zauważyłam, że kolana są nierówne, ta noga co była krótsza to kolano jest nadal niżej, tak samo było jak nosiłam podpiętkę. No to mu powiedziałam co zrobić, jak są równe kostki a kolana nie. Tylko odpowiedział tak, że może tak być tu równo a tu nie, iż każdy jest asymetryczny. A i przykładać lód jak łydka będzie gruba i mówił też, że przeciążenie nogi nie jest od kręgosłupa. To trzeba coś zrobić, bo konkretów nie powiedział, ja myślałam, że coś z tym zrobi i szukam pomocy, bo mówił, że już nie muszę jeździć do niego z tą nogą, a byłam tylko raz. Noga tak samo wygląda bez zmian, nadal gruby mięsień a jeszcze bardziej jest twardy, gdyż dużo chodzę lub noszę dziecko. Boję się, że jakieś poważne zmiany się zrobią, bo przecież jak nie noszę podpiętki, a zresztą znowuż kostki byłyby nierówne. Mało tego ta noga prawa grubsza ciągle mi grubnie, a na sam wieczór mięsień jest większy, co znać po spodniach i mi to doskwiera, gdyż ociera mi o spodnie ten mięsień i mnie to irytuje. Wstydzę się odsłonić nogi, mam kompleks na tym punkcie i ciągle o tym myślę i się załamuję. Co robić, żeby nogi były jednakowej grubości i równe kolana, a teraz jestem w pierwszym miesiącu ciąży, to nie wiem czy w tym stanie da się coś zrobić? Bardzo proszę o poradę, teraz to tylko wy jesteście moją nadzieją.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, nierówność kończyn jest dość powszechnym problemem, szacuje się że nawet 5-10% populacji ma taki problem. Taka nierówność prowadzi do skrzywienia kręgosłupa, nieprawidłowego ustawienia miednicy, a noga dłuższa jako bardziej obciążana może być grubsza od krótszej, tak jak to jest w Pani przypadku. Niewielkie nierówności (poniżej 3cm) nie nadają się do operacyjnego wydłużania czy skracania i leczy się je zachowawczo poprzez noszenie odpowiednich wkładek w obuwiu. W Pani przypadku podpiętka mogła być po prostu niewłaściwie dobrana. Z tej przyczyny wada postawy nie była skompensowana odpowiednio co mogło doprowadzić do powstania różnego rodzaju przykurczów. Przede wszystkim należy teraz udać się do dobrego ortopedy, który zmierzy nogi i sprawdzi jaka rzeczywiście jest ta nierówność (bo nie sądzę żeby pod wpływem terapii manualnej ta wada rzeczywiście uległa zmianie) i na podstawie tego właściwie dobierze wkładki. Ponadto bardzo możliwe, że konieczne będą ponowne zabiegi fizjoterapeutyczne w celu zlikwidowania ewentualnych przykurczy i poprawienia postawy. Z pewnością właściwie prowadzone leczenie będzie miało także wpływ na wyrównanie obwodu kończyn. Tak więc zachęcam do wizyty u dobrego ortopedy. Pozdrawiam