Nietolerancja glukozy a tabletki antykoncepcyjne - dylemat

Witam serdecznie, tak jak w tytule, mam straszny dylemat, a mianowicie od roku miewam krwawienia międzymiesiączkowe. Z początku myślałam, że jest to spowodowane polipem w macicy lub innymi tego typu schorzeniami, ale po wizycie u lekarza stwierdzono, że nie mam tego typu schorzeń, że takie dolegliwości leczy się tabletkami antykoncepcyjnymi. Obecnie mam zaburzenia tolerancji glukozy, a z tego co mi wiadomo, z zaburzeniami tego typu nie powinno się brać tego typu leków, tym bardziej że 3 lata temu, będąc na leczeniu sterydowym, kiedy brałam doustnie d***, pod wpływem brania tego leku wystąpiła u mnie cukrzyca, którą przez okres roku leczyłam tabletkami, które później mi lekarz diabetolog odstawił. Przez 2 lata miałam ogólny spokój z cukrami, potem przytyłam ok. 14 kg, teraz jestem na diecie, gdyż zaczęłam miewać podwyższone cukry, jak na razie do tej pory jestem tylko na samej diecie, bez leków, moje cukry na czczo wahają się w granicach od 109, czasem nawet do 114 mg, bywa nawet, że na czczo miewam 97 mg. Według zaleceń lekarza ginekologa mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne, mimo że lekarz powiedział mi, że w małych dawkach mogę przyjmować, obawiam się jednak tego, że sytuacja będzie identyczna, jak w przypadku d***, że automatycznie zwiększy się moje zapotrzebowanie na insulinę, a mimo mojej oporności, pojawi się pełno objawowa cukrzyca, którą będę musiała leczyć już dożywotnio. Teraz, póki jeszcze jestem na diecie, moje cukry utrzymują się w miarę na dobrym poziomie, największy poziom jaki miałam w ostatnim czasie, to był jednorazowy wynik, który wynosił 195 mg. Tak to nie przekracza 160 mg 2 godziny po posiłku. Dodam jeszcze, że choruję na nadciśnienie tętnicze. Mam 33 lata, 164 cm wzrostu, moja waga to 74 kg. Bardzo proszę o radę, bo sama już nie wiem, co mam robić.

Dzień dobry Pani.

Krwawienia między miesiączkowe są ważnym objawem i należy ustalić jego przyczynę. Bowiem do przyczyn krwawień między miesiączkowych, poza zmianami strukturalnymi w narządzie rodnym (mięsniaki, polipy), należą choroby nerek, wątroby, niewydolność ciałka żółtego, zespół policystycznych jajników (który często współistnieje z cukrzycą). Czy lekarz nie postawił tego rozpoznania? Czy poprostu Pani go nie podała?

Co do cukrzycy i antykoncepcji hormonalnej. Nie warto porównywać antykocnecpji z dexamethazonem, który jest najsilniejszym znanym glikokortykosteroidem i ma bardzo silne działanie hiperglikemizujące. Na pewno wpływ na poziom cukru antykoncepcji nie będzie tak duży, jak dexamethazonu, nie będzie nawet prównywalny.

Estrogeny i progestageny (zawarte w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjncyh) mają działanie diabetogenne głównie przez to, że część osób tyje po ich włączeniu, co może dawać wtórnie cukrzycę. Jednak jeśli Pani zadba o to by Pani masa ciała pozostała bez zmian nie ma powodu do obaw.

Antykoncepcji hormonalnej nie zaleca się osobom z cukrzycą nie z powodu tego, że może ona rozregulować poziomy cukrów. Jednkaże dlatego, że tak jak cukrzyca, otyłość, wysoki cholesterol również antykoncepcja jest czynnikiem ryzyka chorób zakrzepowych i po prostu dodaje się jeszcze jeden do równania ogólnego ryzyka.