Nietrzymanie moczu po urodzeniu dziecka

Czy nietrzymanie moczu po porodzie jest powszechne i przejdzie czy trzeba to leczyć?

Jeżeli nietrzymanie moczu po porodzie utrzymuje się przez dłuższy czas (kilka miesięcy) należy zrobić badanie urodynamiczne w celu jego potwierdzenia i wówczas przy wyniku pozytywnym rozpocząć leczenie.

Po porodzie siłami natury często dochodzi do uszkodzenia struktur miednicy. Objawem często obserwowanym u pacjentkę jest wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM). Jeżeli gubienie moczu obserwuje Pani przy kichaniu, kasłaniu, wykonywaniu ćwiczeń fizycznych- to zapewne jest to WNM. Warto sunsultować się z ginekologiem, a następnie zacząć REGULARNIE wykonywać ćwiczenia tzw. Kegla. Dodatkowo może Pani wykonać bezinwazyjny zabieg laserowego leczenia WNM. Bez podjęcia przez Panią aktywnych działań dolegliwości raczej same nie ustąpią, a będą się pogłębiały, efektem może być konieczność wykonania zabiegu operacyjnego. pozdrawiam kz