Nietypowe zmiany pozapalne w rtg klatki piersiowej

Proszę o interpretację. Rtg kl. piersiowej (PA+l); przepony gładkie, zachyłki p.ż. wolne. Wzmożony rysunek płucny w obszarach przywnękowych, zmniejszenie przejrzystości przyśrodkowej części pola dolnego prawego. W dolnych częściach nieposzerzonych wnęk, wyraźniejsze po str. lewej zaciemnienie plamkowate nieregularnego kształtu. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie rtg. zniesiona kifoza piersiowa. Rtg niejednoznaczne, nietypowe zmiany pozapalne?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania przedstawiony powyżej nie pozwala postawić jednoznacznego rozpoznania. Lekarz radiolog podejrzewa, że opisywane zmiany są zmianami pozapalnymi nietypowymi. Niestety, nie mam możliwości obejrzeć tego zdjęcia i go osobiście ocenić. Również brak wymienienia objawów towarzyszących chorobie, przyczyny wykonania badania i innych informacji z wywiadu, powodują, że ciężko jest interpretować ten przypadek. W związku z niepewnym obrazem badania rentgenowskiego, lekarz kierujący zapewne zaordynuje dalszą diagnostykę. Jeśli jest to lekarz rodzinny/internista - skieruje do poradni chorób płuc (pulmonologicznej). Konieczne może okazać się wykonanie badań takich jak: tomografia komputerowa płuc, bronchoskopia z pobraniem materiału do badań mikrobiologicznych. Proszę zgłosić się z powyższym wynikiem do lekarza kierującego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.