Nieustająca biegunka

Witam! Przez 2 lata odżywiałam się bardzo niezdrowo. Jadłam nieregularnie, niezdrowo, np. praktycznie zupki chińskie, fast-foody, co zapijałam ogromną ilością kawy i napojami energetycznymi. Przytyłam od takiego odżywiania ponad 5 kg. Potem zaczęłam stosować diety cud, co zawsze kończyło się efektem jo-jo. Już wtedy zaczęłam się zmagać z problemem częstej biegunki, często powodowanej przeze mnie samą, czyli kontrolowanej. Potem odkryłam dietę Dukana, którą stosowałam bardzo ściśle, mając biegunkę praktycznie każdego dnia. Jednak teraz nabrało to postać straszną. Biegunkę mam niemal codziennie, praktycznie po każdym spożytym posiłku, a ostatnio nawet po wodzie mineralnej. Żadne tabletki już na tą przypadłość nie pomagają, co oznacza, iż w jestem bardzo wystraszona i zestresowana, iż w każdej chwili ponownie zacznie się horror. Bardzo przeszkadza mi to w pracy i w szkole. Przez tą dolegliwość w ciągu 2 miesięcy schudłam ponad 5 kg, bo nie mogę jeść już nic, chyba, że jestem w domu, bo czuję się tam jeszcze na tyle komfortowo. Jeśli już coś zjem, boli mnie brzuch, ale to już chyba z nerwów i ze strachu, że znów będę musiała zwolnić się z pracy. Co się dzieję? Co mam robić?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Powinna Pani udać się jak najszybciej do lekarza.
Nawracająca biegunka daje problemy z wchłanianiem wszystkich składników odżywczych, stąd chudnięcie. Czasem takie objawy są powodowane przez niektóre choroby jelit lub innych odcinków przewodu pokarmowego.

Nie należy tego bagatelizować.
Powinna Pani stosować dietę lekkostrawną, bez sztucznych dodatków, ostrych przypraw, słodkich gazowanych napojów. Teraz dieta powinna opierać na produktach z białej mąki, mleku, przetartych i ugotowanych owocach lub warzywach, ryżu, chudym mięsie (gotowanym). Należy zrezygnować ze wszystkich potraw wzdymających. Ale przede wszystkim trzeba udać się do specjalisty.

Pozdrawiam