Nieustanne pytania o życie 8-letniego dziecka

Jesteśmy bardzo opiekuńczymi rodzicami 8 letniej córki. Córka szybko jak na swój wiek dojrzewa i zaczęły się kłębić głupie myśli w jej głowie np: różne pytania seksualne ,pytania i myśli o naszej śmierci.Na wszystkie te sprawy reaguję płaczem i mówi ,że wie że to są głupoty ,bo my ją bardzo kochamy ,ale nie wie skąd te myśli się biorą.Do 7 roku jej życia mieszkała z nami babcia alkoholiczka, robiła awantury- po jej wyprowadzce było ok.Teraz mieszkamy sami ,więc skąd te myśli ?

Witam. Wygląda na to, że macie Państwo ciekawą świata i refleksyjną córkę. Myślę, że te pytania mogą wynikać z naturalnej ciekawości dziecka. Zastanawiam się dlaczego to Państwa niepokoi? To, że córka zwraca się do Państwa z tymi pytaniami może świadczyć o jej zaufaniu, natomiast krytykowanie tych pytań lub traktowanie jako nienormalnych może wzbudzać w niej poczucie, że coś jest z nią nie tak i powodować zamykanie się w sobie. Pozdrawiam, MB

Dzień dobry!

Dlaczego pytania dotyczące seksu lub śmierci miałyby być głupie? Są po prostu nieco trudniejsze (najczęściej trudniejsze dla rodziców, a nie dla samego dziecka), społecznie obciążone wieloma stereotypami, lękami, zahamowaniami - tabu. Takie pytania w różnych momentach swojego życia zadaje większość dzieci. Może, ale nie musi, wiązać się to z trudnymi wydarzeniami, np. jeszcze rok temu obecnością awanturującej się babci, uzależnionej od alkoholu. Z pewnością emocje z tym związane ("dlaczego babcia tak się zachowywała?", "co dzieje się z nią teraz?", "czy to samo może spotkać też mnie, albo moich rodziców?") córka może wciąż przeżywać. Ważne, że zauważa Pani emocje córki i towarzyszy jej w ich przeżywaniu. Być może wsparciem dla Waszej rodziny oraz samej córki mogłoby być nawiązanie kontaktu z psychologiem.

Pozdrawiam!