Nieuzasadnione zachowanie sąsiadki

Chciałbym uzyskać od Pani informacji co może być przyczyną tak dziwnego zachowania sąsiadki: 1)kontrola worków z moimi śmieciami przeprowadzona na pobliskim śmietniku; 2)teorie o turbinie wtłaczającej powietrze kanałem wentylacyjnym; 3)szarpanie dziecka sąsiada; 4)nieuzasadnione wzywanie Policji, Straży Pożarnej; 5)wyrażanie się do sąsiadów „stara nie ma czym oddychać”; 6)gipsowanie korytarza w budynku w dniu 1 listopada (osoba niezwykle religijna); Czy zdaniem Pani może być to schizofrenia ?

Owszem tego typu zachowania mogą być objawem jakiegoś zaburzenia (nie koniecznie schizofrenii), zwłaszcza jeśli coś takiego nigdy wcześniej się nie zdarzało. Może to jednak być też objaw specyficznej osobowości tego człowieka. Trudno to osądzić na podstawie kilku epizodów i nietypowych zachowań.

Podobne zaburzenia zachowania mogłyby wskazywać na schizofrenię paranoidalną, jednak diagnozę taką można postawić dopiero po wnikliwym badaniu i dokładnym wywiadzie. Trzeba bowiem spełnić znacznie więcej kryteriów, by postawić tak poważna diagnozę. A dodatkowo, niektóre choroby psychiczne mają podobne grupy objawów. Zdecydowanie jednak kontakt z lekarzem byłby wskazany.
Rozumiem też, że takie zachowanie sąsiadki, może być trudne do przyjęcia. Być może na początek kontakt z rodziną i rozmowa (w atmosferze troski raczej niż skargi czy pretensji) przyniosłaby jakiś rezultat?

witam,
opisane przez Panią zachowania są niepokojące i mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne, w tym na schizofrenię. Jednak do postawienia takiej diagnozy jest dokładna diagnoza przez specjalistę. Jeśli Pani się niepokoi, może warto porozmawiać z kimś z najbliższej rodziny tej sąsiadki, jako wyraz troski. Rozumiem tez, ze takie zachowanie jest dla Pani uciążliwe i niepokojące.
pozdrawiam